Girişimcide olması gereken nitelikler

da girişimcinin bir başka özelliğidir. Girişimciler atacağı adımları tam olarak inceledikten sonra kararlı adımlarla yol almalıdır. K...

 

Her meslek erbabının taşıması gerekli olan, o mesleğe özgü bilgi, beceri ve belli donanımlar vardır. Girişimcilik ise bilgi ve becerinin yanında herkesten değişik olmayı, olaylara değişik bakmayı ve dünyayı değişik algılamayı gerektirir. Peki, nedir esasen girişimcileri diğerlerinden ayıran veyahut bir adım öne taşıyan özellikler?

Kararlılık

da girişimcinin bir başka özelliğidir. Girişimciler atacağı adımları tam olarak inceledikten sonra kararlı adımlarla yol almalıdır. Kararsızlık yanında olumsuzlukları da taşır. Kararlı olan girişimciler söktüklerini koparma kabiliyetine sahip olacağından pozitif sonuçlar elde etmeye yatkın olacaklardır.

Özgüven

, hem risk alma aynı zamanda kararlılık ve sorumlulukla birleştiğinde bir girişimciyi başarılı kılan bir özelliktir.

Sorumluluk

sahibi olmak da girişimcinin olmazsa olmaz özellikleri arasındadır. Vermiş olduğu kararların arkasında duran, sorumluluk alan girişimciler benzer zamanda başarıya ulaşmada kararlıdırlar.

İlk başta girişimcilik sözcüğün adından da anlaşılacağı üzere girişimcilerin risk alan yapıda olması gerekir. Bir işi başlatmak risk almayı gerektirir. Riski üstüne alan girişimci riskin getirilerinin ve götüreceklerinin de farkında olmalıdır. Risk almak, gözü kara olup, olur olmadık her şeye atlamak manasına da gelmemelidir. İyi bir girişimci nerede riske gireceğini, hangi durumlardan riskten kaçınması gerektiğini iyi analiz etmelidir.

 

Planlı olmak

da bir girişimcinin sahip olabileceği en iyi özelliklerdendir. Esasen planlı olmak çok meslekte gerekli olan bir niteliktir. Girişimciliğin ise ön koşuludur diyebiliriz.

Hırslılık

da girişimci bir kişinin sahip olması gerekli olan niteliklerden birisidir. Lakin hırs, sorumluluk ve kararlılıkla pekiştirilirse zararsızdır. Aksi takdirde aşırı derecede hırslı ve gözü karar bir kişi atılım yapacağı konularda yalnızca pozitif noktaları görür olumsuzlukları göz ardı ederse başarısızlık kaçınılmazdır.

İletişim becerisi

Bütün bu özellikler, bir girişimcinin mesleğinde başarılı olması için ön koşul olan kişilik özellikleridir. Esasen her bir nitelik biri birinden ayrı değildir. Bütün bu nitelikler birbiriyle içi içe geçmiş, birbirini tamamlayan niteliklerdir.

de girişimcilik gibi pek çok kimse ile iletişime geçmeniz gerekli olan bir mesleğin çok önemli beceri alanlarındandır. İyi bir girişimci insan ilişkilerinde ve insanlarla iletişim kurmada hayli başarılıdır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Özel sektörde nasıl terfi alınır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?