Özel sektörde nasıl terfi alınır?

Terfi almak için gösterilen bütün emekler sonra da geçerli olmak zorundadır. Kimi zaman belli noktalara gelen insanlarda görünen nega...

 

Özel sektör kişinin gelişimi için iyi ve bir o kadar da zor bir okuldur. Sosyal çevre çalışılan yerin büyüklüğüne göre genişler. Çalışan kişinin firma kültürüne ayak uydurması, benimsemesi ve kendi iş yeri gibi sahiplenerek sonuna kadar şirket çıkarlarını koruyacak biçimde hareket etmesi, biraz çalıştığı zaman diliminin uzamasına biraz da kişiliğine bağlıdır.

Terfi almak için gösterilen bütün emekler sonra da geçerli olmak zorundadır. Kimi zaman belli noktalara gelen insanlarda görünen negatif gerileme dönemlerine kapılmamak için sürekli sahip olunan işi sonuna kadar götürmek en büyük istek şekline gelmelidir. Yöneticilerin duymak istediklerinden ziyade bunca konu arasında göremediklerini göstermek sizi öne geçirebilir. Yapılacak iyileştirmelere öncülük etmeniz de fark gösterecek hamlelerdir. İyi niyet çerçevesinde ekip çalışmalarının önemini hissettirmeli ve ‘Ben’ merkeziyetçiliğinden mutlaka kaçınmalısınız. ‘Biz’ kavramını kuşaktan kuşağa aktaracak halde iş hayatına yeni atılan kimselerden başlamak suretiyle bütün kademelere bu kavramı aşılamalısınız.

İlgili görev tanımı her ne ise gerekliliklerini eksiksiz ve zamanında yerine getiriyor olmanız en büyük avantajınız olabilecektir. Yöneticinin dilinden anlamak, yorumlamak ve şirketin gideceği yolu iyi bilmek gerekecektir. Çok yönlü düşünme, ekip yönetme kabiliyetiniz ve bilgiyi paylaşma isteğiniz terfi etmenizde dikkate alınacak özelliklerdir. Kılık kıyafet, zamanında işe gelme gibi diğer önemli faktörlerde de diğer kişilere misal gösterilir bir kişiliğinizin olması gerekir. Olay ve haller karşısında iyi bir dinleyici benzer zamanda herkesin fikrini özgürce paylaşabilecekleri ortamlar yaratmalısınız. Bu hem sizin vizyonunuzun gelişmesine etken edecek, aynı zamanda daha ileriyi görmenizi sağlayacaktır.

 

İşini seve seve yapan kişi ile mutsuz sürdüren kişi arasında yöneticiler tarafından hissedilebilir bir fark vardır. Enerjisinin çoğunu iyi iş çıkarmak için uğraşan kimselerin yanında, mesaisinin dolmasını devamlı saate bakarak bekleyen ve yalnızca ay sonu alacağı maaşı düşünen insanların varlığı da mümkündür. Özel sektörde rekabet kamu sektörüne göre çok çok fazladır. Şirketler firmaları için en iyi elemanı seçmek için yarışırken en iyilerin içinde yer alan daha iyi olmak adına öne çıkan davranışlar sergilemek çabucak hızla yükselen bir başarı ile birlikte terfi etmenizi sağlayacaktır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan İşkur'a nasıl başvurulur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?