Gazetecilikte çalışma alanları

Dizgi/Tasarım servisince hazırlanan elektronik gazete sayfalarını tipo, ofset vb matbaa sistemleri ile somut ürün şekline getiren kim...

 

Gazetecilik mesleği içerisinde yer bulan fikri üretim prosesi çalışanları şu başlıklar altında sıralanabilir;

Matbaa

Dizgi/Tasarım servisince hazırlanan elektronik gazete sayfalarını tipo, ofset vb matbaa sistemleri ile somut ürün şekline getiren kimse.

Köşe Yazarı

Güncel veyahut belli bir uzmanlık alanında belli bir periyot dahilinde (haftalık, günlük veyahut aylık) makaleler kaleme alan kimse. Yazarlar meslek içerisinde yetişen kişiler olabileceği, belirlenen konu üstünde uzman olan kimselerde gazetelerde yazarlık yapabilir.

Yazı İşleri Müdürü

Editörlerce elemeden geçen haberlerin son onayını vermekle yükümlü kişi.  Yazı İşleri Müdürlerinin mesleki açıdan donanımlı ve uzunca bir zaman bu mesleği yapmış olması tercih sebebidir.

Genel Yayın Yönetmeni

Gazetecilik mesleği içerisinde yer bulan fiziki üretim prosesi çalışanları şu başlıklar altında sıralanabilir;

Gazetelerin genel yayın politikalarını ve içeriklerini belirlemekten sorumlu kişi. Genel Yayın Yönetmenleri meslek içinden gelebileceği gibi işveren tarafından meslek dışından da bu görev için belirlenen kişiler mevcuttur.

Dizgi/Tasarım 

Yazı İşleri’nden çıkan materyallerin gazete sayfası üstündeki yerlerini ve kullanım şekillerini bir tasarım programı vasıtasıyla belirleyen kimse.

Foto Muhabir

Belli bir uzmanlık alanında kendini geliştirmiş ve bu konu üstünde gazetede kullanılacak görsellerin hazırlanmasından sorumlu kişi. Foto muhabirlerinin teknik açıdan da donamlı olması gerekir. (Spor foto muhabiri, Asayiş foto muhabiri)

 

Editör

Muhabir ve foto muhabirlerinin çalışmalarını denetleyen ve gazetede kullanılacak olanları belirleyen ve son onaya sunan kişi. Editörler çoğunlukla mesleki açıdan deneyime sahip muhabir ve foto muhabirler arasından seçilmektedir.

Muhabir

Belli bir uzmanlık alanında kendini geliştiren ve bu konu üstünde gazetede yer alacak haber, röportaj vb nesnel bilgilerin yer aldığı yazıları hazırlayan kişi. Muhabir olacak kimselerin yazım dili ve insan ilişkileri noktasında kendisini geliştirmiş olması gerekir. (Magazin muhabiri, Siyaset muhabiri)

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Başarılı kadınların özellikleri adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?