Gül nerede yetişir?

Gülün yapısal özellikleri ve güzel kokusundan ötürü kullanım alanları hayli geniştir. Kokusu sebebi ile başta parfümler olmak üzere k...

 

Kesme çiçekçilik içinde başlıca talep edilen çiçekler arasında yer bulan gül, gülgiller ailesine ait olan rosa cinsinde yer bulan bitkilerin genel ismidir. İnsanlar arasında güzel kokusu ile bilinir. Türlü renkleri vardır. En bilinenleri kırmızı, beyaz ve siyah güldür. Gülden türlü biçimlerde faydalanmak mümkündür.

Gülün yapısal özellikleri ve güzel kokusundan ötürü kullanım alanları hayli geniştir. Kokusu sebebi ile başta parfümler olmak üzere kozmetik alanında kullanılmaktadır. Mikrop öldürücü özellikleri bulunmaktadır. Ek olarak, göz bölümünde meydana gelen kanlanmalarda ve göz nezlesinde de etkili olmaktadır. Bunlara ek olarak gül suyu ve gül reçeli de halk içinde yaygın olarak kullanılmaktadır 

Gülün ilk yetiştirildiği yerler Anadolu, İran ve Çin'dir. Lakin bugünlerde pekçok yerde gül yetiştiriciliği yapılmaktadır. Türkiye içinde Trakya'da da bol bol gül bulunmaktadır. Ama gül denince akla gelen yer Isparta'dır. Uzun senelerdir dünyaca popüler güller bu ilde yetiştirilir. Görüntüsünden ötürü park ve bahçeler gül ile donatılmıştır. İsteyenler ev içinde de kolaylıkla gül yetiştirebilir. Bakımı zor olan bir çiçek değildir.

Gülün yetiştiriciliğinde hava ve ışık alan yerler tercih edilir. Ek olarak, kurak ve don olaylarının sık olmadığı yerler gül yetiştiriciliği için daha uygun olur. En sevdiği iklim özelliği çiçek zamanında çiğ düşmesidir. Bu şartlar içinde hayli iyi güller yetiştirilebilir. Bunların dışına çıkıldığında gülün kalitesi düşebilir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Erik nasıl yetiştirilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?