Gebelikte banyo nasıl yapılır?

Kullanılan lif kesinlikle pamuklu olmalıdır. Duş tellerinden uzak durunuz; duş telleri cildi tahriş eder ve ufak tefek sıyrıklar oluş...

 

Hamilelik süresi boyunca günlük hayat içerisinde dikkatli olunması gerekli olan çok fazla ayrıntı vardır. Bunların başında da bireysel bakım gelir. Hamilelik boyunca anneliğe hazırlanan kadının bireysel bakımına özen göstermesi son derece önemlidir. Bebeğimizin sağlığından doğum sürecini kolaylaştırıncaya kadar bir çok etkisi vardır. Bireysel bakımın ilk ve ana kuralı da banyodur. Hamilelik süresince nasıl doğru banyo yapılacağına gelin beraber göz atalım.

Kullanılan lif kesinlikle pamuklu olmalıdır. Duş tellerinden uzak durunuz; duş telleri cildi tahriş eder ve ufak tefek sıyrıklar oluşturma ihtimalinde kullanılan kimyevi madde kana karışarak çok ufak bir ihtimal de olsa bebeğe negatif etkide bulunabilir. Saf pamuktan yapılmış ince bir lifle çok az miktardaki sabun veya duş jelini köpürtüp vücudunuzda gezdirebilirsiniz. Karın bölümüne muhakkak baskı yapmadan yalnızca temas ederek lifi uygulamak gerekmektedir. Bebeği dış baskıdan korumak adına bu pek önemli bir püf noktasıdır.

Fotoğraf: Kelly Hunter

Banyo yaparken kullanılan sabun, şampuan, krem gibi kimyevi maddelerin içeriği çok önemlidir. Bu tür maddeleri seçerken güvendiğiniz, asit oranı hayli düşük ayrıca mümkün ise asitsiz, doktorunuzun ve eczacınızın tavsiye ettiği türden maddeler olmasına özen gösteriniz. Bu malzemeleri normal zamanda kullandığınızdan çok çok az miktarda kullanmaya çalışınız.

Saçı bir kez şampuanlayıp suyu olabildiği kadar ılık kullanmak gerekmektedir. Sıcak su kan basıncının dengesini bozarak bebeğe zarar verebilir. Duştan sonra hemen kurulanmak ve vücut ısısını korumak önemlidir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Bebek evde nasıl giydirilmeli? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?