Hassas cilt temizliği nasıl yapılır?

Diğer cilt tiplerinde olduğu gibi duyarlı ciltlerde de her temizlik sonrası nemlendirici kullanımı çok önemlidir. Cilt kuruluğunun gi...

 

Türlü sebeplerle cildin doğal koruyucu işlevinin azalmasıyla dış etmenlere, kimyevi maddelere, bakteriler yahut alerjenlere karşı duyarlı hale gelen duyarlı ciltlerde beklenmedik haller karşısında etkin çözümler üretilmesi yerine beklenmedik durumların önlenmeye çalışılması cilt sağlığı yönünden daha önemlidir. Narin ciltlerde uygulanacak bakımın temellerinden birini de cilt temizliği oluşturmaktadır.

Diğer cilt tiplerinde olduğu gibi duyarlı ciltlerde de her temizlik sonrası nemlendirici kullanımı çok önemlidir. Cilt kuruluğunun giderilmesi açısından önemli olan nemlendiricilerin ve tercih edilecek ürünlerin parfümsüz olması sağlıklı sonuçlar elde edilmesi yönünden daha etkili olmaktadır. Buna ek olarak duş veya banyo ardından da narin ciltlerde nemlendirici uygulanmalıdır.

Sıvı temizleyiciler ve hafif sabunlar ile narin ciltler için tasarlanmış ürünlerin kullanımı daha sağlıklı tercihlerdir. Hassaten kokulu sabunlar ciltteki nemin azalmasına, tahrişin artmasına neden olacak diğer unsurdur. Temizlik amacı ile bu tür sabunların sıklıkla kullanımından kaçınılmalıdır. Daha fazla ılık su ve antiseptik içeren ürünlerle köpüren temizleyiciler tercih edilmelidir. Ek olarak bebek şampuanları da duyarlı cilde sahip olanların kullanabilecekleri ürünler arasındadır.

Duyarlı ciltlerde makyaj temizliği ise yumuşak makyaj temizleyici yapılmalıdır. Genelde duyarlı ciltler daha fazla özen ister. Sert ürünlerin cildimizde sıkıntılara yol açması nedeniyle kullanılacak bütün temizleyici ürünlerin yumuşak temizleyiciler olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir 

 

Duyarlı ciltlerde genel açıdan cilt çok kolay tahriş olur. Bu sebep ile temizlik amacıyla bile olsa cildin sıklıkla yıkanmaması gereklidir. Narin ciltlerde en çok yıkama cildimizde tahriş ve kaşıntıya neden olarak kurumasına neden olur. Bu hale karşılık zaman açısından sınır koyarak gün içerisinde bir kez duş veya banyo ile yetinilmelidir.

Narin ciltleri çoğunlukla bir bebek cildi gibi düşünerek kullanılan ürünlerin uygulanmasında ellerden yardım alınmalı, lakin mecburiyet halinde yumuşak bezler veya pamuk ile nazik bir şekilde ovulmalıdır. Temizlik ardından da kullanılacak havluların yumuşak yapıda olmasına özen gösterilmelidir.

Temizlikte kullanılacak suyun ılık olmasına dikkatli olunması gerekir. Sıcak su deri üstündeki nemi tükettiği gibi uzun zaman sıcak su kullanımı cildin koruyucu bariyerini daha da zayıflatarak kaşıntı ve tahrişe neden olur. Bundan dolayı sıcak su kullanımı sözü edilen olduğunda temizlik süresi kısa tutulmalıdır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Vanilyanın cilde faydaları nelerdir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?