Erik likörü nasıl yapılır?

Türkiye'de yaygın olarak yetişme imkanı bulan erik çeşidine göre değişik tat ve renge sahiptir. Erik meyve olarak çiğ tüketilebileceğ...

 

Türkiye'de yaygın olarak yetişme imkanı bulan erik çeşidine göre değişik tat ve renge sahiptir. Erik meyve olarak çiğ tüketilebileceği gibi şurup, marmelat, konserve ve likör yaparken da kullanılmaktadır. Likör yaparken kullanılan erik çeşidine göre değişik renk ve tat vermektedir. Lakin tamamı hayli güzel bir kokuya sahiptir. Likör yaparken kullanılacak erik değişse de evde erik likörü hazırlamak için püf noktalar aynıdır. 

Hazırlanışı

Kavanoz ağzı kapalı bir biçimde 20 gün serin bir yerde saklanır. Bu zaman zarfında dikkatli olunması gerekli olan çok önemli püf nokta kavanozun her gün sallanmasıdır. Bunun sayesinde şeker ile meyvenin özdeşleşmesi sağlanmaktadır 

Erik likörü buzdolabı içinde muhafaza edilmelidir. 

20 gün sonra erikler kavanozdan çıkartılır. Üstüne votka eklenmektedir. Tekrar kapatılan kavanoz serin bir yerde saklanır. Bu süre zarfında kavanozun güneş görmemesi gerekmektedir. Bu safhada sallama işlemi uygulanmaz. Çünkü alkollü karışım sallandığı zaman kristalleşir ve buğulanır. Kavanoz 3 hafta sonra içilmeye kullanıma hazır duruma gelir. 

Erik likörü hazırlarken önce erikler yıkanır. Yıkanınca çekirdekleri çıkarılan erikler cam bir kavanoza doldurulur. Doldurma işlemi bir sıra erik bir kaşık şeker halinde olmalıdır. Kavanozu kapatmadan üstüne kalan şeker dökülür. Şekerin üstüne ise karanfil eklenmek suretiyle kavanozun ağzı sıkıca kapatılır.

Malzemeler

1 kilo olgun, kokulu, yumuşak mürdüm eriği

3-4 adet karanfil

1 çay bardağı toz şeker

250 ml votka

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Vişne konservesi nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?