Eskitme tekniği nedir?

Alttan görünmesi istenen rengi verecek biçimde, boyanan ahşap objenin yüzeyine mum sürülür. Eskitmenin yoğun olması istenen bölümlere...

 

Ahşap boyama tekniklerinden birisi olan eskitme tekniğini uygulamaya başlarken yapmamız gerekli olan ilk şey bu tekniğin ugulanacağı ahşap objenin güzelce zımparalanmasıdır. Zımparanın üstünde biriken tozu almak için nemli bez kullanılarak güzelce silinir. Sonrasında astar boya sürülür ve tekrar zımparalayıp üstünde oluşan pürüzlü yüzeyden kurtulmaya çalışılır. Ahşap boyayı uygulayacağımız yüzeyin pürüzsüz olduğuna emin olunca 2 kat boya uygulayıp kuruması beklenir. Böylelikle eskitme yapmak istenen ahşabın alt bölümünde yer alacak olan taban rengini verilmiş olur.Uygulamak istenen eskitme tekniğine göre aşağıdaki adımlar takip edilir.

Mum ile eskitme tekniği

Alttan görünmesi istenen rengi verecek biçimde, boyanan ahşap objenin yüzeyine mum sürülür. Eskitmenin yoğun olması istenen bölümlere daha çok mum uygulanmaktadır. Üstünde biriken fazla mumlar bir bez yardımı ile hafif biçimde alınır. Daha sonrasında yüzeyi, istenen renge boyayıp kuruduktan sonra bir zımpara kullanılarak zımparalanarak eskimiş bir görüntü oluşturulur. Eskitmenin yoğun olması istenen yerler daha çok zımparalanır.

Boya ile eskitme tekniği

Eskitme tekniğinde kullanılacak olan su bazlı boya bir kabın içinde biraz su ile karıştırılır. Suyu eklerken pütürlü bir yapı olmaması için su az az eklenip karıştırılır.Böylece daha iyi bir sonuç elde edilir. Sonrasında fırça biraz ıslatılır üstündeki fazla su alınınca düzgün ve hafif fırça hareketleriyle daha önceleri boyanmış olan ahşap malzemenin üstüne uygulanmaktadır.

 

Yağlı boya eskitme tekniği

Objenin tabanı istenen renge boyanır. Bütün yüzeyde eskitme tekniği uygulanılacaksa keten yağı kullanılmaktadır, fakat yalnızca kenarlarda eskitme tekniği uygulanılacaksa kullanmaya gerek yoktur. Fırçayı keten yağına sonrasında yağlı boyaya batırıp üstündeki fazla boyayı aldıktan sonra ahşabın bütün yüzeyine uygulanmaktadır. Pamuklu bir bez yardımı ile boyayı hafif biçimde sildikten sonra(isteğe bağlı daha sert de silinebilir) kenarlara daha eski bir görüntü vermek için boya kenardan içeri doğru sürülür. Bir bez yardımı ile bu da hafifçe dağıtılır. Yağlı boya çabuk kuruyan bir boya olmadığından kuruması için iki gün beklenir.

Silerek eskitme tekniği

Eskitme yapılacak olan obje girintili çıkıntılı yüzeye sahip ise. Boya bu bölümlere güzelce yedirilerek sürülür. Bir yandan bu işlemi uygularken diğer bir taraftan da pamuklu bir bez yardımı ile üstündeki boya silinir. Daha çok girintiye sahip olan yerlerde biriken boya miktarının daha çok olması ile eski bir görüntü elde edilmiş olunur. Obje düz yüzeye sahip ise önceleri boyanmış olan yüzey üstüne bir doğrultu boyunca uygulanan boya yine benzer doğrultu boyunce bir bez yardımı ile silinir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Duvar aksesuarları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?