Eski binada ev almak avantajlı mı?

Son dönemlerde yapılmış olan evler en yeni teknolojiler ile yapıldığından ötürü eski evlere göre hayli avantajlıdır. Bilhassa ülkemiz...

 

Çağımızda kişilerin birçoğu ev sahibi olmak istemektedir. Bunu yapmak için de büyük paralar harcanmaktadır. İnsanlar ev almak için yüksek paralar ödediği içi alacakları evlere hayli dikkat göstermelidir. Çünkü çoğu insan ev almak için uzun zamandır para biriktirmekte veya uzun bir zaman krediler çekmektedir. Bu sebeple de ödenen paraların karşılığını almak önemlidir. Ev alır iken insanlara temel olarak iki değişik seçenek sunulmaktadır. Bunlardan ilki yakın zamandan yapılmış olan evler iken diğeri ise uzun zaman önce yapılmış eski evlerdir. Her iki evinden insanlara getirdiği birtakım avantajlar ve dezavantajlar bulunur. Eski evlerin yeni evlere göre fiyat avantajı bulunsa da yeni evler son teknolojiler ile yapıldıkları için eski evlere göre çok avantajı yanında getirmektedir.

Son dönemlerde yapılmış olan evler en yeni teknolojiler ile yapıldığından ötürü eski evlere göre hayli avantajlıdır. Bilhassa ülkemizin deprem riskleri düşünüldüğü zaman son teknolojiler ile yapılmış olan evlerin sağlam olması son derece önemlidir. Ek olarak yeni evlerin izolasyon teknikleri de hayli iyidir. Böylece hassaten kışın evleri ısıtmak daha kolay bir hal almıştr. Bunun en büyük getirisi de kışın ısınma için daha az para harcanmasıdır. Bunlara ek olarak yeni projeler dahilinde yapılmış olan evlerin diğer avantajı da uzun seneler popüleritelerini koruyacak olmalarıdır. Bunun sayesinde dilendiği halde daha sonrasında da yüksek fiyatlara evleri satmak mümkün olur. Bu da yeni evlerin eski evlere göre daha avantajlı olmalarının nedenleri içinde yer alır.

 

Uzun seneler önce yapılmış olan eski evlerin en büyük dezavantajı son teknolojiler ile yapılmamış oluşlarıdır. Bu nedenle de ısınma sorunları başta olmak üzere türlü sorunları yanında getirmektedir. Eski evlerin yeni evlere göre en büyük avantajı fiyatlarının aşağı seviyelerde olmasıdır. Ama bununla birlikte çokca eski evin içinin restore edilmesi gerekebilmektedir. Bu da ekstradan para ödenmesi anlamına gelir. Ek olarak eski evler kiraya verilirken yeni evlere göre hayli düşük ücretlere gitmektedir. Fakat bunun tersine yeni evler eski evlere göre daha pahalı olsa dikkate alınması gerekli olan çokca güzel özelliği insanlara vermektedir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Ortak tapu nasıl alınır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?