Emzirirken saç boyanır mı?

Saç boyaları amonyak içermektedir. Amonyak, tehlikeli ve etkili kimyasaldır. Anne sütü, bebeğimizin anne kaynaklarından beslenerek ge...

 

Annelerimizin beslenme, ve yaşam tarzlarıyla ilgili hasssasiyet gösterdikleri ilk süreç hamilelik ve sonrasında emzirme sürecidir. Yedikleri yiyeceklerden içtiklerine, girdikleri ortama, kullandıkları makyaj malzemelerine ve uyku saatlerine kadar her şeyi bebeklerini düşünerek ayarlarlar.

Hamilelikte saç boyatmak zararlı mıdır?

Saç boyaları amonyak içermektedir. Amonyak, tehlikeli ve etkili kimyasaldır. Anne sütü, bebeğimizin anne kaynaklarından beslenerek geliştiği bir sistem olduğundan dolayı annenin emzirdiği sürece bebeği için seçici olması önemli bulunan bir noktadır.

Saç derisinin emicilik özelliği vardır. Tıpkı teniniz gibi saç deriniz de sürdüğünüz her şeyi emerek vücudumuza aktarır. Saç boyası, saç derisine uygulandıktan sonra asgari 30dakika saç derisinde bekletilir. Bu süreç de saç derisinin saç boyasını emmesi için yeterli süredir. Saç boyasının içerisindeki zararlı bileşenler hem kana aynı zamanda anne sütüne karışabilir. Anne sütüne karışmış zararlı bileşenler sütün kalitesini negatif halde etkilemektedir.

Saç boyalarının etkilerine baktığımızda sağlıksız saç derisinin diğer saç derilerine oranla çok çok fazla etkilendiğini söylemek mümkündür. Sağlıksız saç derileri daha çabuk etkilenerek alerjen risikler taşıdığından hem elerji aynı zamanda enfeksiyon durumu doğurabilir.

Tüm belirtiler incelendiğinde emzirme zamanı kaç ay sürerse sürsün bu zaman zarfında saç boyamaktan olabildiği kadar kaçınmak bebeğiniz için en sağlıklısıdır. Hem bu vesileyle siz de kendinizi psikolojik olarak rahat hissedersiniz. Bütün olumsuzluklara karşın emzirme devrinde saçlarını boyamak isteyen anneler saç boyama işlemini yaptırmadan önce kesinlikle bir uzman görüşü almalı ve saç boyasını seçerken bitkisel içerikli boyalar arasından tercihini yapmalıdır. Bununla beraber sağlıklı saç derilerinin saç boyasından daha az etkilendiğini düşünerek saç derisine bakım yapmak yoluyla zararlarını en aza indirebilirler.

 

Saç boyama ürünlerinin tümünde güçlü etkilere sahip toksik maddeler içerir. Toksik maddeler, çeşidi ne olursa olsun etkileri yönüyle hayli tehlikeli maddelerdir. Bu toksik özellikli kimyevi maddeler vücudumuza direkt etki ederek zarar vermektedir.

Bu kritik süreçte annelerimizin kafalarına takılan belli konular vardır. işte saç boyatma da bu kritik konulardan biridir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Alt ıslatma sorunu nasıl çözülür? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

#1 tuğba,

Saçlarımda dökülme de vardı, açılmalar da meydana gelmeye başlamıştı. bu yüzden doktora gittim ve çokça testler yaptırdım. fakat bu testlerin hiçbir yararı olmadı. doktorum bana herhangi bir saç problemim olmadığını söyledi. Saç çıkartan keratin seti diye bir şey duydum. Daha sonra onu kullanmaya başladım. Özellikle tavsiye edenler üzerine bunu kullandım. Saçlarımdaki dökülme durdu diyebilirim ama hala tam istediğim gibi olmadı. Az da olsa etkisi varmış diyebilirim.


Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?