Zayıf saç nasıl boyanır?

Boyamaya başlamadan önce saçlar kuru ve güzelce açılmış bir biçimde olmalıdır. Zayıf saçları boyama işlemi yaparken kullanılacak olan...

 

Çoğunlukla cansız görünen ve kolay kırılan saç tipi olan zayıf saçların boya yapılmadan önce güçlendirilmesi gerekmektedir. Bunu yapmak için hepsinden önce zayıf saçlar için özellikle üretilmiş olan şampuan ve kremler kullanılmalı ve bakım maskeleri ile bakımının da yapılmış olması gerekmektedir. Zayıf saçlarda bilhassa saç uçları pek hızlı kırıldığından argan yağı, jojoba yağı, badem yağı ve zeytinyağı gibi yağlarla da beslenmesi sağlanmalıdır.

Boyamaya başlamadan önce saçlar kuru ve güzelce açılmış bir biçimde olmalıdır. Zayıf saçları boyama işlemi yaparken kullanılacak olan tarak tercihi de önemlidir. İnce dişli ve metal taraklar saçı yıpratacağından ötürü kullanılmamalıdır. Geniş dişli ahşap veyahut plastik taraklar tercih edilmelidir.

Saç boyası yapıldıktan sonra zayıf saçlarda bekleme süresi daha az olabilecektir. Çoğunlukla boyaların kullanma kılavuzunda bu belirtilir. Boyamaya başlarken buna dikkat edilmesi gerekmektedir. Fazla süre saçta kalan boya saçın nemini kaybederek kurumasına, uçlarının kırılmasına ve zarar görmesine neden olabilecektir.

Saç boyama işlemi yaparken saç derisine zarar vermeden dikkatli önce görünen kısımlar olan alın, şakaklar, ense ve saç ayırım noktalarındaki saçlar boya fırçası yardımıyla boyandıktan sonra arka kesimlere geçilip boyanmalıdır. Boya bittiği zaman saçı nazik bir şekilde toplayarak bekletilmelidir.

 

Saç boyasında hangi marka kullanılır ise kullanılsın zaman geçtikçe saçlarda nem kaybı olabilecektir. Bu da zayıf saçlarda daha çok hasar ve kırılmalara neden olabilecektir. O nedenle saç boyama işlemi yapınca saça münasip ürünlerin ve bakım maskelerinin düzenli biçimde kullanılması, bir sonraki yapılacak saç boyama işlemine kadar saç derisinin güçlenmesine yardım eden olabilecektir 

Zayıf saçlar için gereken bakımlar yapıldıktan sonra boyama işlemleri için de seçilecek olan boyanın kalitesine dikkat edilmesi gerekmektedir. İçerisinde doğala yakın oranda maddeler bulunduran organik veyahut bitkisel boyalar ilk planda tercih edilmelidir. Eğer pahalı olduklarından veyahut renk çeşitlerinin azlığından ötürü tercih edilemezse o zaman saçlara minimum hasarı verecek halde kimyevi maddeler içeren ve besleyici yağlarla formüle edilmiş ürünlerin tercih edilmesi yarar olabilecektir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Armutun saça faydaları nelerdir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?