Elektrikli kombi nasıl tasarruflu kullanılır?

Elektrikli kombiler içlerindeki tüp biçimindeki elektrikli rezistanslar ile tesisat suyunu hayli hızlıca ısıtır. Elektrik enerjisini ...

 

Doğalgaz altyapısı bulunmayan yerlerde konutların ısıtılması için kullanılacak cihaz seçeneklerinden birisi elektrikli kombilerdir. Elektrikli kombiler, doğalgaz kombileri gibi radyatörlü sistemlerde ve yerden ısıtma sistemlerinde kullanılabilmektedir. Bu cihazlar ısıtma suyunun yanında kullanım suyu da sağlamaktadır.

Elektrikli kombiler içlerindeki tüp biçimindeki elektrikli rezistanslar ile tesisat suyunu hayli hızlıca ısıtır. Elektrik enerjisini hayli verimli halde kullanan elektrikli kombiler ile konutların ısıtılması ise doğalgaz kullanımına göre çok çok pahalıdır. Şu nedenle elektrikli kombi kullanımında enerji tasarrufu için özel önlemlerin alınması gerekmektedir.

Elektrikli Kombi Nasıl Tasarruflu Kullanılır?

Sıcaklığın sadece 1 derece artırılması, enerji tüketiminde averaj %8’lik artışa neden olur. Kullanılan odaların sıcaklıklarının 28 derece ve kullanılmayan odaların sıcaklıklarının ise 21-22 derecede tutulması da elektrikli kombilerin tasarruflu kullanılması için hayli önemlidir.

Elektrikli kombi kullanımında tasarruf yapılabilmesi için her şeyden önce kombi seçiminin doğru yapılmış olması gerekmektedir. Tercih edilecek elektrikli kombi modelinin güç değerinin hesaplanmasında evin metrekaresi ve evdeki panel radyatör miktarı hesaba katılmalıdır. 1 metre uzunluğunda radyatör kombiden takriben 1,5 kilowatt enerji çeker. Isıtmada kullanılacak kombinin güç kapasitesi hesabı için de evdeki panel uzunluğunun 1,5 sayısı ile çarpılarak çıkan değere uygun kombi tercihi yapılmalıdır.

 

Doğru kombi seçiminin yanında elektrikli kombi kullanılacak evde ısı yalıtımı ile ilgili önlemler de alınmalıdır. Bunu yapmak için bina cephesine mantolama yaptırılması, pencerelerde çift cam kullanılması, çatı izolasyonu yaptırılması ve kapı ve pencerelerdeki açıklıkların giderilmesi gibi önlemler alınmalıdır.

Elektrikli kombi tercihinde ek olarak evin konumu ve yalıtım durumu gibi özelliklere de dikkar gösterilir. Evin yalnızca genişliği dikkate alındığı zaman ise averaj olarak evin her 10 metrekaresi için kombinin takriben 1 kW’lık güce sahip olması gerektiği söylenebilir. Bu noktalara dikkat gösterilerek ısıtma için en ideal kapasitedeki kombinin kullanılması, tasarruf sağlanmasında gayet etkilidir. Kombi kapasitesinin olması gerekenden fazla veyahut az olması ise enerji tüketimini arttırmaktadır.

Elektrikli kombilerle beraber oda termostatları kullanılması ciddi miktarda enerji tasarrufu sağlamaktadır. Oda termostatı tercihinde kombinin çalışma zaman aralıklarının ayarlanabildiği modülasyonlu modeller tercih edilmelidir. Bu tarz oda termostatları ile ek olarak kombinin çalışma saatlerinin düzenlenmesinde akıllı sayaçlarda kullanılabilen elektrik tarife zamanları da dikkate alınmak suretiyle daha etkili tasarruf sağlanabilir. Oda termostatlarının yanında radyatörlere termostatik vanalar da takılabilir. Bu vanalarla her odanın sıcaklığı ayrı ayrı ayarlanabilir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan İş görüşmesine giderken yapılması gerekenler adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?