Elektrik faturası nasıl ödenir?

Elektrik faturası ödemesinin ilk çeşidi PTT şubelerinden yapılmış olan ödemelerdir. Bu ödeme halinde PTT şubesindeki veznelerden elek...

 

Elektrik, yaşam için vazgeçilmeyen bir gereksinim biçimine gelmiştir. Teknolojinin ilerlemesiyle beraber evlerde ve iş yerlerinde çok elektronik eşya bulunur. Bu eşyaların sayısının artması elektrik faturalarının fiyatlarına da yansımaktadır. Elektrik faturasının ödenmesi için çağımızda artık çokca fatura ödeme hali bulunur 

Elektrik faturası ödemesinin ilk çeşidi PTT şubelerinden yapılmış olan ödemelerdir. Bu ödeme halinde PTT şubesindeki veznelerden elektrik faturası tutarı kadar ödeme yapılabilmektedir. PTT ile yapılmış olan elektrik faturası ödemelerinde şubeler işletim ücreti almaktadır. 

Bu yöntemlerin yanında artık teknolojinin gelişmesi ile beraber elektrik faturası ödemek için bir şubeye gitmeye gerek kalmamaktadır. Kişiler banka hesabı üstünden otomatik ödeme talimatı vererek elektrik faturasını ödeyebilmektedir. Banka hesapları, fatura tarihlerinden başlayarak fatura tutarı kadar ücreti kesebillmektedir. 

Elektrik faturaları EDAŞ üstünden de yatırılabilmektedir. Elektrik Dağırım Şirketi anlamına gelen EDAŞ her bölümde bulunur. Elektrik dağıtım şirketleri, bağlı bulundukları bölümlerin elektrik dağıtımından ve ücretlendirilmesinden sorumludur. Vezneler üstünden elektrik faturası ödenebilmektedir. 

Elektrik faturaların her ay düzenli şekilde belirtilmiş adreslere gönderilmektedir. Bu adreslerde ikamet eden insanların fatuları belirtilmiş tarihlerde ödemesi gerekir. Elektrik faturalarının üstünde işletme kodu, bağlı bulunulan kurum ve abone numarası yazmaktadır. Elektrik faturası ödenmeden önce bu bilgilerin size ait olmadığını dikkatli biçimde kontrol ediniz. 

 

Elektrik faturaları anlaşmalı kurumlara gidilerek de yatırılabilmektedir. Bankalar, özellikle anlaşmalı kurum ve satış yerlerinde elektrik faturası ödenebilmektedir. Bu yerlerde yapılmış olan ödemelerde de belli bir işletim ücreti borçludan alınmaktadır

Elektrik faturaları web aracılığıyla de ödenebilmektedir. Yalnız bunu yapmak için dikkatli olunması gerekli olan bazı noktalar vardır. İnternet üstünden elektrik faturası ödeneceği zaman sitelerin güvenliğinden emin olunmalıdır. 3D secure şifresinin uygulandığı ve kredi kartı ile ödeme yapılmış olan siteler tercih edilmelidir. 

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Maliyet analizi neden önemlidir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?