E-ticaretin dezavantajları

Bu günlerde internet imkanlarının gelişmesi ile beraber kişilerin hayatlarına yeni seçenekler gelmiş bulunur. Bunlardan bir tanesi de...

 

Bu günlerde internet imkanlarının gelişmesi ile beraber kişilerin hayatlarına yeni seçenekler gelmiş bulunur. Bunlardan bir tanesi de günden güne yaygınlaşan e-ticarettir. Elektronik ticaret olarak da ifade edilen e-ticaret için şu anda hizmet veren çokca aktif internet sitesi vardır. Bırakın bilgisayarları mobil uygulamalar vesilesiyle cep telefonları üstünde bile alışveriş yapmak mümkün hale gelmiştir. Bu halin hız ve zaman kazandırması gibi insanlara türlü avantajları bulunur. Lakin e-ticaretin getirdiği çok avantaja karşın ne yazık ki çok dezavantajı da bulunur. Bunların bilinmesi ve ona göre hareket edilmesi gerekir.

E-Ticaretin insanlara getirdiği dezavantajlar nelerdir?

E-Ticarette çokca sitede önce para ödenir ve daha sonrasında ürün gelir. Bu da müşterileri kandırmaya hayli açık bir sistemdir. Bu nedenden dolayı de güvenli ve tanınmış sitelerden alışveriş yapmak gerekir.

Mağazadan alınan ürünlerde problem çıktığı zaman mağazaya gittikçe iletişim kurmak gayet kolaydır. Ama internetten alışveriş yapıldığı zaman bu hal can sıkıcı olabilir. Bilhassa müşteri hizmetleri arandığında uzun süreler bekleyip sonuç alamamak hayli olağan bir durumdur. 

E-Ticaretin getirdiği en büyük dezavantajlardan bir tanesi de güven problemidir. Bu esasen gelişen bilişim sektörünün en büyük problemidir. Güvenlik problemi olan internet sitelerinde bu daha da çok ortaya çıkmaktadır. Kredi kartı bilgilerinin kötü amacı ile yazılımcıların eline geçmesi sözü edilen olabilir. Bu halde müşterileri e-ticaretten uzaklaştıran bir faktördür. Bu nedenle internet sitesi güvenli olan yerlerden alışveriş yapmak, ayrıca cep telefonlarına doğrulama kodu gönderen sitelerin tercih edilmesi hayli önemlidir.

 

E-Ticaretin belki de en büyük sorunlarından bir tanesi beklemektir. Mağazadan yapılmış olan alışverişlerde ürün direkt paketlenir ve alınır. Lakin internetten alışveriş yapıldığı zaman kargo süresinin beklenmesi gerekir.

Direkt mağazadan satış alma gibi satıcı ve alıcının yüz yüze iletişim kurması e-ticaret içinde mümkün değildir. Böyle bir hal olunca da satın alınmak istenen ürünün alıcı tarafından görülmesi veya denenmesi sözü edilen değildir. Bu hal bilhassa ayakkabı yahut kıyafet alınacağı zaman problem çıkarabilmektedir. Bu halin önüne geçmek için iade seçenekleri çok olan alışveriş sitelerinin tercih edilmesi tavsiye edilir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan İcraya nasıl başvurulur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?