El terlemesinin nedenleri

Eğer terleme hafif ise, el üstüne krem, losyon gibi ilaçlar uygulanarak terin dışarı çıkması önlenebilir. Ama el terlemesinin fazla o...

 

Terleme, vücut ısısını düzenlemek amaçlı vücudumuzun yapmış olduğu bir korunma mekanizmasıdır. Vücut ısısının kontrolü beyine aittir. Beyindeki ısı düzenleme merkezi ve sempatik sinir sisteminin kontrol bozukluğu sonucu el terlemesi meydana gelir. Yani bir hastalık veyahut hormonsal problem değildir. Özel olarak el ve ayaklardaki terleme duygularla alakalı ve ergenlik devrinde de sıkça görülebilen bir durumdur. Koltuk altı gibi diğer bölümlerin terlemesinin tersine el ve ayaklarda terleme kokusuz olur. El terlemesi yalnız olarak olabileceği gibi, diğer bölgelerdeki terlemeyle beraber de görülebilmektedir.

Tedavisi

Eğer terleme hafif ise, el üstüne krem, losyon gibi ilaçlar uygulanarak terin dışarı çıkması önlenebilir. Ama el terlemesinin fazla olduğu anlarda ter bezleri hızlı çalıştığından krem veyahut losyon fayda etmez ter dışarıya çıkar. Terleme şiddetli olduğunda, Biyotoferez terleyen bölüme düşük halterli elektrik tedavisi verilir. Botoks tedavisinin etkisi kısa sürelidir ve ağrılıdır tekrarlanma ister. El terlemesi tedavisinde en çok kullanılan tedavi biçimi ise, Klipsli ETS tedavisidir. Bu tedavinin geçerliliği çok yüksektir ve uygulandığı andan başlayarak tedaviye yanıt görülmektedir. Bir de cerrahi yöntem olan ameliyat yolu vardır ki bu yol 16 yaşından küçükler için pek münasip değildir. Hassaten bu yaşlardaki bireyler ergenlik devrinde olduğundan ötürü bu halin geçici olabileceğinin unutmamalıdır. Terleme zaman geçtikçe arttığında ve fakat yaş ilerledikçe azalma görülmediğinde ameliyat ihtimalini düşünmelidir.

 

Terleme enfeksiyon hastalıklarının habercisi olabilir. Nedeni enfeksiyonla ateşlenme görülmesidir. Vücut ısısının artması ile kişide terleme görülmektedir. Benzer zamanda menopoz zamanı yahut öncesinde de kadınların artan vücut ısılarına bağlı terlemeler görülebilmektedir. Çocuklarda ise bu hal kendini pembe hastalık olarak göstermektedir terlemenin yanında elde yahut ayakta şişme de görülmektedir. Akciğer hastalığı olan veyahut Tiroit bezi fazla çalışan bireylerde de terleme riski yüksektir.

El terlemesinin başlıca sebebi genetik faktörlerdir. Ailedeki bireylerden biri veya bir kaçında bu problem var ise kişide de görülme olasılığı yüksektir. Sosyal ortam, heyecan ve panik durumları ve kişinin psikolojik durumu el terlemesi olasılığını arttırabilir. Avuç içerisinde yahut avuç içiyle beraber el üzerinde de terleme görülebilmektedir. Bazı kimselerde stresli anlarda terleme aşırı olur ve el üstünden damlayarak göstermektedir kendini.

El terlemesi bazı kimselerde normalden çok çok fazla olabilir. Bu kişiyi bazen utandıran kişisel aktivitelerini kısıtlayan bir hal almaktadır. Benzer zamanda, aşırı el terlemesi(hiperhidrozis) şahısların günlük aktivitelerini, yaşam standartlarını ayrıca ikili ilişkilerle beraber arkadaş ortamını bile etkileyebilir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Mide kanaması belirtileri adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?