Güneş yanığına yoğurt sürülür mü?

Uzmanların güneş yanığına karşı yoğurt sürülmesini tavsiye etmemelerinin önemli sebepleri bulunur. Mesela, yanığa yoğurt sürüldüğü za...

 

İnsanlar arasında yaygın olarak karşılaşılan sorunlardan bir tanesi de güneş ışınlarına fazla derece maruz kalıp güneş yanıklarının oluşmasıdır. Özel olarak yaz gibi aylarda koruyucu krem kullanmayan insanların neredeyse hepsinde bu problem görülür. Bu problem nihayetinde da insanlar türlü tedavi yöntemleri deneme yoluyla sonuç almaya çalışırlar. Güneş yanığı dendiği zaman da ülkemiz sınırları içinde akla gelen ilk yöntem yanık olan bölümlere yoğurt sürülmesidir. Lakin sık olarak uygulanan bu metod uzmanlarca mutlaka tavsiye edilmemektedir. Onun yerine daha ideal tedavi yöntemleri önerilir. Çünkü yoğurt sürüldükten sonraki zamanda gerek temizlik gerekse bıraktığı izlerden ötürü sağlıklı olmamaktadır.

Uzmanların güneş yanığına karşı yoğurt sürülmesini tavsiye etmemelerinin önemli sebepleri bulunur. Mesela, yanığa yoğurt sürüldüğü zaman yoğudun kuruyup kalma durumu bulunur. Böyle olunca da deriden çıkarma işlemi bir hayli zor olur. Genel açıdan insanlar yoğurt sürülmesini uygular ve bunun asıl nedeni yanığa yoğurt sürüldüğü zaman anlık olarak hissedilen ferahlamadır. Bu etkiyi bozdolaplarında bulundurulan nemlendirici etkileri olan kremler de göstermektedir. Ayrıca nemlendiricili kremlerin pozitif etkileri yoğurttan daha da yararlı olur. Ek olarak nemlendirici krem hızlı biçimde emileceğinden geride iz de bırakmayacaktır. Böylece ardından bir temizlik işlemine gerek yoktur. Lakin yoğurt sürüldükten sonra temizlemek de zahmetli olabilecektir. Bunlara ek olarak yoğurt sürülüp temizlenince, vücut üstünde yoğurt kokusu kalacaktır. Bu hal kişinin hem kendisini aynı zamanda çevresindekileri rahatsız edebilmektedir.

 

Güneş yanıklarının vücut üstünde meydana gelmemesi için güneşin en tepede olduğu öğle saatlerinde dışarıya çıkmamaya özen gösterilmelidir. Eğer o saatlerde dışarı çıkmak gerekiyorsa koruma faktörü yüksek olan güneş kremlerinin kullanılması fayda sağlar. Tersi durumunda güneş yanıklarının oluşması çok olasıdır. Güneş yanıklarına karşı da bütün bu nedenlerden dolayı uzmanlarca yoğurt sürülmesi tavsiye edilmemektedir. Onun yerine kullanımı kolay, nemlendirici etkisi olan kremler hem daha sağlıklı aynı zamanda arkasında problem bırakmadığı için önerilir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Güneş kremi yüze nasıl sürülür? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?