Ecza dolabında olması gerekenler

Kaza anında, yaralanmalarda veyahut küçük rahatsızlıklarda ilk müdahaleyi kolayca yapmanızı sağlayacak bu malzemelerin dışında, vitam...

 

Okul, çalışma alanları, evler ve türlü yaşam alanlarında ufak çaplı kazalar ve yaralanmalar ortaya çıkabilir. Ciddi ve ağır bir hal olmadıkça ayakta tedavi olarak da adlandırılan yöntemle, rahatlıkla müdahale edilebilen bu yaralanmalarda elimizin altında bulunan ecza dolapları ilk ve önemli kurtarıcıdır.

Ecza dolabında olması gerekenler 

Kaza anında, yaralanmalarda veyahut küçük rahatsızlıklarda ilk müdahaleyi kolayca yapmanızı sağlayacak bu malzemelerin dışında, vitamin ve sağlık destekleyici ilaçların da ecza dolabında bulunması gerekmektedir. Bu malzemelerin bulunması kadar, nasıl kullanılacağını ve neler yapılacağını bilmek de önemlidir. Bunu yapmak için de, ecza dolabında bir ilk yardım kitabı, üstünde en yakın hastane, sağlık ocağı, aile hekimi gibi ilk ulaşılması gerekli olan kişi ve yerlerin telefon numaralarının yazıldığı bir kağıt da bulundurulmalıdır. 

Ne zaman gereken olacağı bilinmeyen ecza dolabı, insanların kolayca ulaşabileceği bir yerde olmalıdır. Bu yer, kişilerin tamamının bildiği bir yer olmalı ve mutlaka değişmemelidir. Farklılık olacaksa da o alanda yaşayan kişilere bu hal bildirilmelidir. Dolap içinde kimyevi maddeler olacağı için dolabın kuru, serin ve güneş ışığına maruz kalmayan bir yere konulması gereklidir. Bu yerlerin koridor, antre vb. gibi ortak kullanım alanlarında bulunması tehlike anında önem taşır. Evde yahut çocukların da olduğu ortamlardaki ecza dolabı, çocukların sorup yardım alarak başkasından isteyebilmesi için komşu ve/veya yakında olan insanlara da bildirilmeli ve yeri onlara da söylenmelidir. 

 

Ecza dolabı seçilirken, dekorasyona uyumluluğu değil kullanımındaki kolaylığı göz önünde bulundurulmalıdır. İlk yardımda kullanılacak malzeme ve ilaçların dışında, kişilerin kullanması gerekli olan ilaçlar da dolapta olacaksa hepsine yetecek boyutta bir dolap seçilmelidir. Zarar vermeyen bir malzemeden yapılan dolap olmalı ve içindekilerin görülebilmesi için cam kapaklı olmalıdır. Ecza dolabı belli aralıklar ile temizlenmeli ve içerisindeki ilaçların da son kullanma tarihlerine dikkat edilmesi gerekir 

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Yemek masası nasıl seçilmeli? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?