Mutfak dolabı çizikleri nasıl giderilir?

Cilalı ve parlak mutfak dolaplarında çizikler uygun kapatıcı ile giderildikten sonra, rötuş yapılmış olan yerde parlaklık ile ilgili ...

 

Kullanıma bağlı olarak mobilyalarda zaman geçtikçe çizikler oluşur. Mutfak dolaplarıysa en fazla çizilen mobilyalar arasındadır. Özel olarak kapakların birbirlerine sürtmesi mutfak dolaplarının rahatça çizilmesine yol açmaktadır. Titiz hanımların gözüne batan bu halin giderilmesi ise bazı kolay metodlarla mümkündür.

Mutfak Dolabı Çizikleri Nasıl Giderilir?

Cilalı ve parlak mutfak dolaplarında çizikler uygun kapatıcı ile giderildikten sonra, rötuş yapılmış olan yerde parlaklık ile ilgili sıkıntı var ise bu kısma ihtiyaca göre şeffaf tırnak cilası, mobilya cilası veyahut vernik uygulanarak bu problem de ortadan kaldırılabilir.

Mutfak dolaplarındaki çiziklerin giderilmesi için kullanılacak araçlardan birisi de mobilya rötuş kalemleridir. Bu kalemlerden mutfak dolabı rengin olan birisi temin edilerek dolap üstünde oluşan çizikler kolaylıkla giderilebilir. Ama derin çiziklerde bu tarz kalemler yalnız olarak yeterli olmayacaktır. Bu halde dolaptaki çiziklerin hepsinden önce mobilya macunu ile doldurulmaları gerekmektedir. Doldurulan çiziklerdeki macun kuruduktan sonra ise ince bir zımpara ile dikkatli halde zımparalanmalıdır. Son olarak da macun üstüne rötuş kalemi kullanılarak son dokunuş yapılmalıdır.

Mutfak dolaplarında oluşan yüzeysel çizikleri gidermenin en kolay yöntemlerinden birisi gazyağı kullanımıdır. Bu yöntemde dolaptaki çizikler gazyağına batırılmış bir tutma pamuk kullanılarak silinmelidir. Fakat silme sırasında pamuğun çiziklerin yönünde devamlı ileri geri hareket ettirilmesi gerekir.

 

Mutfak dolaplarındaki çizikleri derinse gazyağı kullanımı yalnız olarak yeterli olmayacaktır. Böyle bir halde mutfak dolaplarındaki çiziklerin ilk başta doldurulması gerekmektedir. Çiziklerin doldurulması içinse en kolay maddelerden birisi erimiş mumdur. Bu yöntemde her şeyden önce erimiş mum derin çiziklere tam olarak yedirilerek uygulanmalıdır. Mumla kaplanan çiziklerin üstündeki fazla mum ise kredi kartı benzeri sert bir plastik kullanılarak yüzeyden kazınmalıdır. Son olarak da çizikler gazyağına batırılmış bir tutam pamuk ile güzelce silinmelidir. Bu uygulamadan sonra mutfak dolabındaki çiziklerin fark edilmesi gayet zor olabilecektir.

Vazelin de her tür ahşap yüzeydeki çiziklerin giderilmesi için hayli kullanılabilir bir malzemedir. Mutfak dolaplarındaki ince çiziklerin giderilmesi için de çiziklerin üstüne pamuk yahut bez yardımı ile vazelin uygulanmalı ve bir bütün gün kurumaya bırakılmalıdır. Ertesi gün ise vazelin uygulanan parça temiz bez ile güzelce ovularak silinmelidir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Evde sebze nasıl yetiştirilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?