Banyo tezgahı nasıl seçilir?

Banyo tezgahının altında ahşap dolap kullanılacak ise düzgün kale kaplama yapılmalıdır. Laminat dolaplar da banyo için münasip olabil...

 

Bir evin iç dizaynını tasarlarken banyo tasarımı genelde ikinci planda kalsa da banyo içerisinde kullanacağımız tezgahın tercihi kullanışlılık ve estetik açıdan çok önemlidir. Banyoya beceriksizce yerleştirilen eşyalar, yetersiz saklama alanları, kötü görünen malzemeler hem banyonuzun görüntüsünü bozacak aynı zamanda kullanılabilir olmayacaktır. Peki bütün bunları düzenleyecek banyo tezgahını seçerken nelere dikkat edebiliriz?

Banyo tezgahının altında ahşap dolap kullanılacak ise düzgün kale kaplama yapılmalıdır. Laminat dolaplar da banyo için münasip olabilir. Suya karşı aşırı narin olan mdf malzemelerden kaçınmak gerekmektedir.

Banyo tezgahının banyoda kullanılan eşyaları saklama kapasitesine dikkat edilmesi gerekir. Bu iş için ayırmamız gerekli olan yerin ne kadar olduğunu düşünerek kaç çekmece kullanılacağı, dolap boyutları, buna bağlı olarak da kullanılacak aynanın boyutları belirlenir. Bütün bunların belirlenmesinde banyonun ölçüsü de önemlidir. Aynanın yanına yada lavabonun yanlarına raflar konulması musluğun yanında bulunan ve kullanılmayan alanların değerlendirilmesini sağlamaktadır. Ek olarak bu tezgahın hantal görünümden uzaklaşmasını da sağlamaktadır. Banyonuz küçük ise, banyonun taban alanından kaybetmemek için duvar rafları kullanılması gerekmektedir.

Banyo tezgahının dolap kapağının içine konulacak bir askı aparatı ile saç kurutma makinası saklanabilir. Bunun gibi kreatif verimli fikirler küçük banyolarda kullanımı kolaylaştıracaktır. 

 

Küçük banyoda büyük bir tezgah kullanmak anlamsızdır. 50-55 cm derinlikte ve 60 cm genişlikte bir banyo tezgahı küçük banyolar için çok uygundur. Büyük banyolarda genişlik ve derinlik belirlemek daha kolaydır. Banyo tezgahının yüksekliği kullanıcıya göre değiştirilebilse de takriben 80cm olarak kullanılabilmektedir.

Ek olarak özel tasarım banyo tezgahlarına da değinmek gerekmektedir. Bu tezgahlarda şık tasarımlar ile beraber verimli kullanım hedeflenir. Örnek verirsek lavabo hep tezgahın tam ortasında olmak zorunda değildir. Biraz kenara alınan lavabo tezgahın bir bölümünde türlü biçimlerde kullanılacak boş alan oluşturmaktadır.

Banyo tezgahının konulacağı yeri seçmekle işe başlanılabilir. Tezgah kapıyı veyahut duş kabinini engellememelidir. Banyo içinde erişmek isteyeceğiniz her yere kolay bir şekilde erişebileceğiniz bir tasarım kullanılmalıdır. Bilhassa tezgahın altına bulan dolapların kapakları açık olduğunda bu halin banyoda diğer yerlere erişime engel olmamalıdır. Unutmayın, banyo tezgahı banyoda önemli bulunan bir işleve sahiptir. Bundan dolayı tezgahın etrafında rahat hareket edilebilmelidir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Mobilya alırken dikkat edilmesi gerekenler adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?