Genital bölge kararması nasıl geçer?

Fazla kilolar genital bölüm kararması için de sorun yaratmaktadır. Fazla kilo sonucu oluşan artan sürtünmeyle bölümde kararma yaşanır...

 

Genital bölüm kararması sağlıklı olmak açısından bir problem teşkil etmese de estetik görünüm açısından çok kadının kurtulmak istediği bir durumdur. Bu hal kadınlar arasında çok yaygın olan yanlış uygulama ve seçimlerden kaynaklanmaktadır.

Fazla Kilo 

Fazla kilolar genital bölüm kararması için de sorun yaratmaktadır. Fazla kilo sonucu oluşan artan sürtünmeyle bölümde kararma yaşanır, çaresi ideal kiloda olmaktır.

Genital bölüm kararmasına neden olan bu etmenleri hayatınızdan olabildiği miktardai olabildiği ölçüde çıkardığınızda kararmayı azaltır ve önüne geçersiniz. Bundan hariç yatmadan önce 2-3 damla zeytinyağı ile bölgeyi ovarak kararmayı azaltabilirsiniz. Limonun suyu da kararma için diğer bir yöntem olarak önerilse de içerisindeki yüksek asit can yakıcı olacabilileceği ve bölgenin pH'ını bozabileceği için güvenilir bir yöntem değildir.

Kozmetik ürünler 

Her kozmetik ürün genital bölümde kullanmaya elverişli değilidir. İçeriğine göre genital bölümde kararmalara neden olabileceği gibi, genital bölüm pH'ını bozarak bölgenin doğal yapısını kaybetmesine yol açar. Vücudumuzun her kısmı kendini korumak ve tedavi etmek için mekanizmalar geliştirmiştir. Genital bölüm için de bu o bölgenin doğal nemi, sıvısı ve ph'ının korunmasıdır. Kozmetik ürünlerle bu doğal denge bozulur ve genital bölüm kararmasından başka problemlere da yol açabilir. Bu bölüm için kullanılacak ürünler dermokozmetik olmalı ve doktor ya da bir eczacıya danışılmadan alınmamalıdır.

 

Kokulu ürünler 

Dermokozmetik ürünler, alerji riskini ortadan kaldırmak için çoğu zaman kokusuz olsa da siz daima bu bölgeyle temas edebilecek ürünlerin kokusuz olmasına özel olarak dikkatli olun. Genital bölüm kararmasının sebeplerinden biri de kokulu ürünlerdir.

Yanlış iç çamaşırı Seçimi 

İç çamaşırı seçerken içeriğinin pamuklu olmasına dikkat edilmesi gerekir. Naylon ve sentetik iç çamaşırları hava aldırmadığı için kararmaya ve mantar enfeksiyonlarına neden olur. Sentetik kumaşlar cildin nefes almasını ve terlemesini engellediği için yalnızca genital bölüm için değil her cilt bölümü için sağlıksız bir seçimdir.

Nedenleri nedir ve nasıl önlenir?

Tüylerin jiletle alınması

Genital bölüm kararmasının en büyük sebebi tüylerin jiletle alınmasıdır. Kolay, hızlı ve acısız olduğundan dolayı çok tercih edilen bir epilasyon yöntemi olan jilet hem kararmaya neden olur aynı zamanda hayli narin bir bölüm olan genital bölüm için çok doğru tercih değildir. Kararmayı önlemek için iyi yol tüylerin ağda ile alınmasıdır. Ağda can yaksa da genital bölüm kararmasına neden olmayacağı gibi uzun bir zaman temizlik sağladığı için de genital bölüm için en doğru tercihtir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Biber yağı nasıl kullanılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?