Birikim nasıl saklanır?

Birikim saklamak ve değerlendirmek için de çok yöntem bulunmaktadır. O nedenden dolayı birikimlerle ne yapılacağına karar vermeden ön...

 

Hemen herkes bir biçimde birikim yapmaya çalışır. Giderleri azaltmaya, gelirlerini arttırmaya çalışır. Binbir zorlukla birikim yapmaya uğraşır. Birikim yapıldıktan sonra da daha da önemli bulunan bir sorun meydana gelir. Bu sorun birikimleri güvenli bir biçimde saklamaktır. Birikim nasıl saklanır?

Birikim saklamak ve değerlendirmek için de çok yöntem bulunmaktadır. O nedenden dolayı birikimlerle ne yapılacağına karar vermeden önce amaç belirlenmelidir. Buna göre bir plan oluşturulmalıdır. Her iki hal için de değişik alternatifler, değişik risk oranları vardır. Bu alternatiflerle birikimleri saklamanın çokca yolu vardır. Madde madde anlatmak gerekise; bankaya yatırmak, fon, döviz, altın gibi alımlar yapmak veyahut toplum içerisinde yastık altı olarak bilinen evde saklamak bunlardan bazılarıdır.

Banka kasaları da diğer bir yoldur. Paranızın güvende kalmasını sağlayan bu sistem hayli basittir. Bir banka şubesine gittikçe müşterilere özellikle ayrılan bir kasa bölmesi belli bir süreliğine kiralanır. Paranız bankanın güvencesi altında bu kasalarda saklanır. İstediğiniz zaman çekme hakkınız da vardır.

Bir başka alternatif de kişisel emeklilik sistemi (BES) olarak gösterilebilir. Son yıllarda hayli çoğalan ve yüzde 25 devlet desteği de sağlanan BES, bir yatırım aracı olarak kullanılabilmektedir. Kendi içerisinde değişik yöntemlere ayrılan kişisel emeklilikte kendi istekleriniz doğrultusunda risk oranını belirleyebilir ve birikimlerinizi böyle yönetebilirsiniz. Bu yöntemin avantajı kaybetme riskinin düşük olması ve birikiminizi istediğiniz an çekebilmenizdir. 

 

Birikim yatırım amacı ile kullanılmak istenirse de türlü fon veyahut borsa hissesi alım satımı yapılarak birikimler arttırılabilir. Hisse senedi yahut bono halinde yapılacak yatırımlar getiri sağlamakla beraber kaybetme riskini de içerisinde bulundurur.

Bundan hariç diğer yaygın yöntem birikimleri bankaya yatırmaktır. Bankalar kriz dönemlerinden kalma önyargılara maruz kalsalar da hala en güvenli yöntemlerden biridir. Birikimler Türk Lirası, Dolar, Euro veya altın biçiminde bankalara yatılabilir. Ama birikim yüklü bir nebze değilse faiz getirisi yüksek olmaz. Döviz veyahut altın hesaplarıysa neredeyse hiçbir getiri sağlamaz. Getiri sağlaması istenmiyorsa bankalara yatırmak güvenlidir.

Evde saklamak: Birikimleri evde saklamak güvenli bir yöntem sayılmaz. Bilhassa kasa gibi güvenli saklama yeri olmayan evlerde değerli eşya tutmak hayli tehlikelidir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Eski kıyafetler nasıl değerlendirilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?