Bebeklere elma püresi nasıl yapılır?

Bebeklerin yoğurttan sonra tanıştıkları ilk ek gıda olarak bilinen elma “ilk adım meyvesi” olarak anılır. Miktar olarak bir çay kaşığ...

 

Bebeği için en iyisini isteyen anneler bebeklerini uzun bir zaman olarak emzirmek ister. Ama anne sütünün kalitesi belli bir zaman sonra ilk zamanki düzeyde olmadığı için anne sütü verilse bile bu sürenin ek gıdalarla takviye edilmesi gerekmektedir. Fakat bunun sayesinde dengeli ve yeterli beslenme sağlanabilir.

Bebeklerin yoğurttan sonra tanıştıkları ilk ek gıda olarak bilinen elma “ilk adım meyvesi” olarak anılır. Miktar olarak bir çay kaşığıyla başlanan elma püresi zaman geçtikçe tatlı kaşığıyla, daha sonrasında da çeyrek dilim ve yarım elma olarak verilir. Elma püresi hazırlamak anneler için ne kadar pratikse bebekler için de o kadar lezzetlidir.

Elma Püresi Nasıl Hazırlanır?

Rendelenmiş elma püresi kısa süre içerisinde kararmaya başlar. Bu kararmanın meydana gelmemesi için hazırlandığı andan hemen sonra bebeğe yedirilmesi önerilmektedir. Elma püresi ana öğün yerine ara öğün biçiminde, anne sütü alımından yarım saat sonra bebeğe verilmelidir.

Püre hazırlanırken ilk adım elmanın mayhoş veyahut ekşi olmamasıdır. Bebekler ilk tanıştıkları yiyeceklerin tatlı olmasını tercih ederler. Bu nedenden dolayı tatlı ve olabildiği miktardai olabildiği ölçüde taze bir elma seçilmelidir. Elmanın kabuğu soyulmadan önce güzelce yıkanması gereken olan ilk adımdır. Daha sonrasında kabukları derince soyulan elma rendeden geçirilmelidir.

 

Elma püresi hazırlanırken bebeğimizin içerisinde bulunmuş olduğu aylık periyot dikkate alınmalıdır. Bebeklerin 5. ayında elma püresine başlanan bir bebek için ilk zamanlar yalnızca bir çay kaşığı elma püresi ideal ölçüdür. Bu ölçü baz alınmak suretiyle elma rendeden geçirilmeli, her beslenmede taze elma rendelenmelidir. Bekletilen elma hem eski besleyici özelliğin kaybeder hem kararır, aynı zamanda suyu ve posası biri birinden ayrışır. Bunun yanı sıra 8 ayına gelmiş ve artık elma püresine alışmış bir bebek için yarım elmanın püresi hazırlanabilir. Bunun da kalanı olursa daha sonrasında bebeğe verilmemelidir.

Bebekler yaşamlarının ilk yıllarında hastalıklara açık olduğundan ötürü kabukların derinden soyulması hastalıklardan korunmaları için alınan bir önlem niteliğindedir. Rendeleme kısmında klasik metal rende yerine kesinlikle cam rende tercih edilmelidir. Cam rende kullanıldığı zaman meyveler metalle temas etmez, böylelikle vitamin kaybı yaşanmaz. Bu yüzden yalnızca elmada değil diğer meyvelerin tümünde püre hazırlama safhasında cam rende kullanılmalıdır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Bebeklere vişneli irmikli muhallebi nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?