Bebeklere vişneli irmikli muhallebi nasıl yapılır?

Muhallebiye en son pekmez konulur ve tatlandırılır. Bu ölçülerdeki bir vişneli irmikli muhallebi için takriben 3 yemek kaşığı pekmez ...

 

İlk 6 aydan sonra bebek beslenmesinde tahıllar önemli yer tutar. Ama bir bebeğe tahıl yedirmek çok kolay değildir. Bu nedenden dolayı uzun senelerden beri süregelen bir beslenme biçimi olan muhallebi irmikle hazırlanır. İrmikle birlikte meyvelerin de eşlik ettiği bir muhallebi besleyici, meyvelerle tatlandığı için de lezizdir.

Vişneli İrmikli Muhallebi Yapılışı

Muhallebiye en son pekmez konulur ve tatlandırılır. Bu ölçülerdeki bir vişneli irmikli muhallebi için takriben 3 yemek kaşığı pekmez yeterli olur. Ama yine de pekmez kaşık kaşık eklenerek tadı kontrol edilmelidir.

Vişneli ve irmikli bir muhallebi hazırlamak için küçük tencereye 1 su bardağı süt konur. Eğer bebek 1 yaşından küçük ise süt yerine su kullanılmalıdır. Lakin benzer tadı yakalamak pek mümkün olmaz. Sütün içine 2 su bardağı irmik eklenir. Süt ve irmik muhallebi kıvamı yakalanana kadar devamlı karıştırılır.

Pekmez yerine şeker de kullanılabilmektedir. Fakat bebek gelişiminde şeker zararlı olduğundan ötürü hazırlanan ek gıdaların hiçbirinde şekere yer vermemek, bunun yerine meyvelerle tatlandırmaya çalışmak daha doğrudur. Meyvelerin yeterli olmadığı hallerde ise pekmez ve bal devreye girebilir. Fakat bal da 1 yaşından sonra alerjik özelliğini kaybetmeye başladığı için bu tarihe kadar bebeklere verilmemelidir.

Pişirme safhasında kısık ateş kullanılması gerekmektedir. Kıvamın yakalanmasından sonra tencere ocaktan alınır. İçine 1 tatlı kaşığı doğal tereyağı eklenmektedir ve muhallebinin ılıklaşması için bir zaman beklenir. Ilıklaşan tereyağının içine önceleri çekirdeklerinden ayrılmış ve küçük küçük doğranmış vişneler muhallebiye eklenmektedir. İsteğe ve bebeğimizin beğenisine göre vişneler püre biçimine getirildikten sonra da kullanılabilmektedir.

 

Bir bebek için muhallebi hazırlarken ek gıda zamanında olup olmadığı önemlidir. Anne sütü almaya devam eden bebekler için ek gıdaya geçiş 6. ayken anne sütünü yeterli alamayan bir bebek için 4. aydır. Ama 4 aylıkken daha fazla taze ev yoğurdu ve meyve püreleri tercih edilir. Daha sonraki zamanda muhallebi değişik tatlara geçilir. Periyodun doğru izlenmesi gerekmektedir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Hamilelikte beslenme neden önemlidir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?