4 aylık bebek neler yer?

Bebeğinizin gelişim devrinde hayli hızlı değişimler yaşanır. Bunlardan biri de bebeğimizin beslenme şeklidir. Eğer yeterli sütünüz va...

 

Küçük bebeğimizin gelişimini izlemek size hayretler verirken benzer zamanda bu hızlı gelişim ve beraberindeki değişime ayak uydurma zorunluluğu da getirir. Bebeğimizin hızlı, en azından yeterli gelişim göstermesi anne baba olarak sizlerin en ehemmiyetli görevidir.

Bebeğinizin gelişim devrinde hayli hızlı değişimler yaşanır. Bunlardan biri de bebeğimizin beslenme şeklidir. Eğer yeterli sütünüz var ise bebeğimizin ilk 6 ay yalnızca anne sütü alması hem bedensel hem duygusal gelişimi için şarttır. Anne sütü alan bebek, sürekli annesinin teniyle temas durumunda olduğundan bireysel gelişim yolunda gayet önemli gelişmeler kaydeder. Buna ek olarak anne sütünün dışında başka hiçbir besin maddesinin yapamadığı kadar korunmuş olur. Çünkü anne sütü bebek için doğal kalkandır ve emmeyen bebekler bu kalkandan ne yazık ki mahrum kalır.

4. ayında bebekler neler yiyebilir?

Türlü durumlardan ötürü anne sütünün dışında ek gıda alan bebekler 4. aydan başlayarak ilk olarak yoğurt yemeye başlamalıdır. Hafif gıda olması, alerji riski taşımaması gibi artıları nedeni ile henüz katı gıdayla yeni tanışan bebeğiniz için uygun olur. Bebeğinize verdiğiniz yoğurdun evde mayalanmış olmasına, bununla beraber günlük olmasına özenli olun. Eğer hergün mayalama şansınız olmuyorsa en azından günaşırı mayalamalısınız. Bu süreyi geçen yoğurtları bebeğinize vermemelisiniz.

 

Bebeğiniz için en ideal beslenme (eğer şartlar uygunsa) dolu dolu anne sütü, buna ek olarak tadımlık veya küçük öğünler durumunda ek gıda halinde olmalıdır.

Bu aydaki bebeklere mutlaka inek sütü ve süt ürünleri verilmemelidir. Buna ek olarak kahvaltı için de henüz çok erkendir.

4 aylık olmuş bir bebek patatesi seve seve yiyecektir. Bebeğinize patatesi vermenin en doğru yolu haşlayarak püre durumuna getirmektir.

Yoğurda ek olarak meyve suları da bebekler için münasip birer ek gıda olabilir. Meyvelerin sularını verebileceğiniz gibi püre durumuna getirerek meyvelerin kendilerini de verebilirsiniz. Bu işlem için cam rende dışında bir rende kullanmayın yahut çatalla ezerek kıvamına getirin. Lakin her meyve bu ay grubundaki bebeklere önerilmez. Muz, elma, armut gibi meyveler verebilirsiniz.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Buğday ruşeymi bebeklere nasıl verilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?