Bebek saçı bakımı nasıl yapılır?

Bebeklerin saçının çıkması henüz anne karnındayken, 9. haftadan başlayarak başlar. Bazı bebekler bir nebze saçla doğarken bazılarının...

 

Bebeklerin saçının çıkması henüz anne karnındayken, 9. haftadan başlayarak başlar. Bazı bebekler bir nebze saçla doğarken bazılarının ise hiç saçı olmaz. Bu saçlar genel olarak doğumdan sonraki ikinci ayda hormonsal nedenler dolaylı olarak dökülmeye başlar. Bebeklerin saç derisi hayli narin olduğundan bebeklerde saç bakımı hayli önemlidir.

Bebeklerde saç bakımı nasıl yapılır? 

Bebekler narin bir saç derisine sahip olduğundan her banyoda saçı şampuanlamak doğru değildir. Hafta içinde 1 kez saçın şampuanlanması bebekler için yeterlidir. Aksi durumda deride tahrişler oluşabilir.

Saç kesimi bebekler için hayli önemlidir. Sıcak havalarda bebeği rahatsız etmeyecek, terletmeyecek halde saç kesimleri yapılmalıdır.

Bazı bebeklerin saç derisinde konak ismiyle anılan kabuklanmalar olur. Bunların tedavisi için banyodan önce saç derisine zeytinyağı sürülebilir.

Bebek saçı özel bebek tarakları ile taranmalıdır. Bebek tarağının olmadığı hallerde ise dişleri seyrek olan taraklar kullanılabilmektedir. Sık dişli taraklar bebeğimizin kafa derisini zedeleyerek canını acıtacaktır. Taramayı kolaylaştırmak için bir el ile hafifçe bebeğimizin saç dipleri tutulurken diğer el ile saçlar taranabilir.

Bebek saçının sağlıklı uzaması için metal tokaların muhakkak kullanılmaması gerekmektedir.

Bebeklerin kafa derisi çok duyarlı olduğundan saçlar çok sıkı at kuyruğu halinde toplanmamalıdır. At kuyruğu yapmak zaman geçtikçe saç derisinde bölümsel kelliklere de neden olabilir.

 

Bebekler duyarlı bir saç derisine sahiptir. Dolaylı olarak her şampuanı kullanmak bebekler için doğru değildir. Ebeveynlerin bireysel şampuanları bebek saçına mutlaka uygulanmamalıdır. Yetişkinler için üretilen şampuanlar bebek derisinde pullanma, kaşıntı, kızarıklık yapar. Bebekler için özellikle üretilen şampuanların kullanılması gerekmektedir.

Bebek saçları çok ince telli olduğundan saçlar fön makinesini en düşük ayarında kurutulmalıdır.

pH değeri sıfır olan, çok köpürmeyip kolay durulanan şampuanları tercih edilmelidir.

Bebeğimizin cildini koruyan yapının bozulmaması için kullanılan bebek şampuanı parfüm ve paraben içermemelidir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Kıvırcık saç nasıl yıkanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?