Saç boyası neden akar?

Saçlar pek çok etkenden ötürü yıpranır. Güneşin zararlı ışınları, klorlu su, beslenme alışkanlıkları, saç ürünleri, havlu ile kurulam...

 

Saç boyaları kalıcılık sürelerine göre geçici, yarı kalıcı yahut kalıcı boya olarak ayrılır. Yarı kalıcı boyalar saç korteksine yapışır ve kütiküle nüfuz eder. Yıkamayla beraber akar ve zaman içinde renk tümüyle kaybolur. Yarı kalıcı boyaların averaj kalıcılığı 6- 8 yıkama arasındadır. Amonyak ve peroksit içermeyen bu boyalar saçın doğal renk pigmentleri üstünde etkili değildir.

Saç Boyası Neden Solar?

Saçlar pek çok etkenden ötürü yıpranır. Güneşin zararlı ışınları, klorlu su, beslenme alışkanlıkları, saç ürünleri, havlu ile kurulama ve sıcak şekillendiriciler saça zarar veren etmenlerin balında gelir. Zarar gören saç sertleşir ve mat görünür.

Saç renginizi korumak için bunlara dikkat edin!

Saç bakımı için uygulanan sıcak yağlar boyanın daha hızlı akmasına ve solmasına neden olur.

Güneşin zararlı UV ışınları boyalı saçların parlaklığını azaltır. Güneşin çok yoğun olduğu saatlerde saçlarınızı zararlı ışınlardan korumak için aksesuar kullanabilir yahut UV korumalı bakım ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Renk koruyucu şampuanların kullanılması saç renginizi daha uzun zaman korur.

Klorlu ve tuzlu su saçı matlaştırır. Havuz ya da denizden sonra saçlarınızı bol soğutulmuş su ile yıkayın.

Sıcak saç şekillendirici saçlar boyası olsun veyahut olmasın saç tellerine zarar vermektedir. Saç kurutma makinelerini kesinlikle kurutucu başlık ile kullanın. Sağlıklı saç ııığı daha iyi yansıtır ve renklerin daha güzel görünmesini sağlamaktadır.

 

Saç boyası uygulamalarında saç tipi önemlidir. İnce telli saçlar saç boyasını kolay bir biçimde emerken, kalın telli saçlarda bu süre daha uzundur. Perma yapılmış veya kuru saçlarda boyanın saça nüfuz etme süresi çok çok hızlıdır.

Kalıcı boyalar ise saçta kalıcı renk değişimlerini sağlamaktadır ve yıkamayla akmaz. Boyamadan sonra birkaç yıkama süresince boyanın akması normaldir. Kalıcı boyama sırasında boya saç kütikülüne işler ve kortekse yapışarak iç bölgelere doğru ilerler. Böylelikle boya, doğal rengi değiştirerek istediğiniz rengi saçlarınıza işler. Kalıcı boyalar saçı boyamanın yanında, saç rengini 2 – 3 tona kadar açabilir. 

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Biberiye saça nasıl uygulanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

#1 esma güzel,

arkadaşlar kaliteli saç boyası kullanırsanız akma olmaz. bir de saçınızı boyadıktan sonra iyice kuruduğundan emin olmanız lazım. saç kurumadan kesinlikle su deydirmeyin. hatta hiç hareket etmeden tv falan izleyin kuruyana kadar. eski bir kuaförden tüyo olsun bu da size...


Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?