Bebeğiniz için doğru ayakkabı

Tabii ki başlangıçta doğumdan başlayarak ilk birkaç ay bebeklerin yürüme amacı ile kullanacakları ayakkabıya ihtiyacı yoktur.  Böyle ...

 

Pekçok insan bebekler için ayakkabı seçerken şirin görünmesine aldanır. Veya en ucuzu olsun nasıl olsa birkaç ay giyecek diye düşünür. Oysa ki ayak kemiklerinin daha narin ve yumuşak olduğu bu dönemdeki bebekler için ayakkabı tercihi minimum büyüklerin kendi ayakkabılarının tercihi kadar önemlidir.

Tabii ki başlangıçta doğumdan başlayarak ilk birkaç ay bebeklerin yürüme amacı ile kullanacakları ayakkabıya ihtiyacı yoktur.  Böyle anlarda alınacak ayakkabılar yumuşak tabanlı, kumaş ayakkabılardır. Bu tür ayakkabıların öncelikli kullanım gayesi ayağı sıcak tutmak olmalıdır.

Son olarak ise dikkatli olmanız gerekli olan ayakkabının bebeğinizin ayaklarını sıkmadığından emin olmak. Bunu yapmak için bebeğiniz ayakkabıyı giydiğinde ayakkabının ön ucunu parmağınızla bastırarak boşluk olup olmadığını test edebilirsiniz. Boşluk hiç yoksa bebeğinizin ayağını sıkıyor olabilir. Benzer işlemi topuk kısmına başparmağınızı sokarak ayak ile ayakkabı arasındaki boşluğu ölçerek de yapabilirsiniz.

Bebeklerin emekleme aşamasından yürüme safhasına geçişlerinde ayaklarının altındaki zemini hissetmek dengelerini sağlamaları açısından önemlidir. Lakin yine de böyle anlarda alınacak ayakkabılar da ileriki senelerde kullanacağı ayakkabılara alışması açısından önemlidir. Daima olmasa da arada bir giydireceğiniz ayakkabılar ile bebeğinizin ayaklarının alışmasını sağlayabilirsiniz. Öyleyse ne tür bir ayakkabı seçeceğiz? İşte bu noktada hepsinden önce tavsiyemiz bilek desteği olan, bilekten saran ayakkabılar her ne kadar daha münasip görünse de bu tür ayakkabılar bebeklerin narin bileklerini sıkıp acıtacaktır. Buna ek olarak kas gelişimi için bileklerinin serbest olması ve kaslarının destek olmadan kendi başlarına güçlenmeleri önemlidir. Dolaylı olarak bebeklerin ayaklarını olabildiği miktardai olabildiği ölçüde özgür bırakmanız gerekir.

 

İkincisi havadar bir ayakkabı seçmelisiniz. Bu tür ayakkabılar gerçek deri yahut alternatif olarak kumaş yahut kanvas olabilir. Bu tür malzemeyle üretilen ayakkabılar benzer zamanda esnektir ve bebeğinizin ayakları için gerekli olan desteği sağlayacaktır. Uzak durmanız gerekli olan malzeme ise plastiktir. Ne kadar sevimli görünürse görünsün bebeğinize plastik ayakkabı almayınız.

Fakat bazı özelliği olan günler içinde veyahut bebeğinizi gezmeye çıkarırken giydireceğiniz bir yahut birkaç ayakkabı, sandalet vb. almanız gerekecektir. Bu noktada size tavsiyemiz her şeyden önce ayakkabının esnek olmasıdır. Alır iken ayakkabıyı elinizle eğip bükerek esnekliğini deneyebilirsiniz.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Bebeklerin aşı zamanları adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?