Basketbol sahası nasıl yapılır?

Türkiyede ve de dünyada binlerce basketbol sahası vardır. Ayrıca artık yakın zamanımızda nerede ise her parkta asgari bir adet basket...

 

Basketbol için futboldan sonraki dünyanın en bilinen ikinci sporu denilse yanlış olmaz. Basketbol, ellerle oynanan bir takım oyunudur. Basketbol, dikdörtgen biçiminde olan sahalarda oynanır. Bu sahalar genelde kapalı salonlarda olur. Profesyonel basketbol kapalı salonlarda genellikle binlerin üstünde seyirciye karşı ve parke zemin üstünde oynanır.

Türkiyede ve de dünyada binlerce basketbol sahası vardır. Ayrıca artık yakın zamanımızda nerede ise her parkta asgari bir adet basket sahası bulunur. Bundan dolayı insanlar pratik bir şekilde ve kolaylıkla basketbol oynayabilme imkanına sahip oluyorlar. Bu da basketbolun evrensel ve milyonlarca insan tarafından profesyonel yahut amatör biçimde oynanan bir spor durumuna gelmesini sağlar.

Bu dikdörtgen biçimindeki basketbol sahalarının tabanı sert tahtadan yapılmaktadır. Sağlıklı halde oyunun oynanabilmesi için sahanın sert, düz ve engelsiz olması gerekmektedir. Oyuncuların kaymamaları ve topun iyi sekmesi için zeminin sağlam ama benzer zamanda sakatlıklara neden olmaması içinse esnek halde yapılmış olması da gerekmektedir. Sahanın yapımı kısa bir süreç içermez, uzun ve yorucu bir iştir. Basketbol sahaları kapalı ve açık alan olmak üzere iki alanda yapılmaktadır.

Basketbol sahalarının yapımı için en ehemmiyetli ve ilk bölüm alt yapı çalışmalarıdır. Kapalı basketbol sahalarındaki zeminlerse, birbirinin içine geçmiş tahta parke veyahut özel kauçuk kaplamadan yapılmaktadır. Açık alana yapılacak sahalar için hepsinden önce saha düzgün biçimde tevziye edilmelidir. Daha sonrasında alana asfalt kaplama yapılmaktadır. Yaklaşık 8-10 cm etrafında bir kaplama söz konusudur. Asfalt kaplandıktan sonra sıra zemini kaplamaya gelir. İsteğe göre zeminin hangi maddeden yapılacağına karar verilir. Çoğunlukla politeran ya da kauçuk biçiminde olur. Daha sonrasında sahanın etrafı tel veyahut çit ile kaplanır ve pota montajı yapılmaktadır. Basketbol alanının karşılıklı olarak kısa kenar çizgilerinde birer pota bulunmaktadır. Pota, kenar çizgisinden 1,2 metre içeridedir ve 1,8 m x 1,2 m boyutlarındadır ve genelde panyalarda cam beyazı plastik kullanılmaktadır. Pota üstünde, yerden 3,05 metre yükseklikte bir sepet bulunmaktadır. Sepet,45 cm çapında demir bir çember ile buna asılı, alt kısmı açık, beyaz bir fileden oluşur. Çizgiler de çizildikten ve potalar yerleştirilince saha artık oyun oynamaya ve sonsuzca sayı atmaya müsait olur. 

 

Sahanın çizgileri, boyutları ve standartları vardır. Basketbol sahalarının ölçüleri kimi zaman farklılık gösterse bile FIBA tarafından belirlenen ölçüler dahilinde 28x15 metre olarak kabul edilmektedir. Bu basketbol sahalarının üstünde 10 basketbolcu terlerini son damlasına kadar dökerek izleyen taraftarlara ve izleyicilere çok keyif vermektedirler. Ama bu sahanın üstünde oynanma safhasından önce sahanın yapım aşaması vardır. Çok emek ve zahmet gerektiren bir uğraştır. Peki bu sahalar nasıl yapılmaktadır?

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Futbol ayakkabısı nasıl olmalıdır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?