Basketbol nasıl oynanır?

Basketbolda her takım, rakip sahadaki potaya hücum eder. Basketbol oyununda topla ilerleme, topun devamlı olarak zeminde sektirilmesi...

 

Oyun içinde devamlı farklılaşan oyun stratejileri ve devamlı artan skoru ile hem izlemesi aynı zamanda oynaması hayli keyifli bir spor olan basketbol, en dinamik sporlar içinde yer alır. Her sporda olduğu gibi basketbol oynamanın da bazı kuralları vardır.

Basketbolda Hücum

Basketbolda her takım, rakip sahadaki potaya hücum eder. Basketbol oyununda topla ilerleme, topun devamlı olarak zeminde sektirilmesi halinde olur. Top tutulduğu zaman ise oyuncu fakat yere en son basan ayağını yerden kaldırarak hareket edebilir, çevresinde dönebilir. Bu halde yerde sabit olan ayak, pivot ayak olarak adlandırılır. Eğer oyuncu hareketli iken topu tutarsa, bu halde topu tuttuktan sonra maksimum iki adım atabilir ve ikinci adımdan sonra ya takım arkadaşına pas vermeli veya topu potaya atmalıdır. Eğer oyuncu pivot ayağını kaldırırsa yahut topla iki adımdan fazla atarsa bu hal hatalı yürüme olarak adlandırılır ve top rakibe geçmektedir. Topun potaya atılması ise temel olarak şut ve turnike olmak üzere iki biçimde olur. Eğer oyuncu hareket durumunda iken topu tutup, iki adım atarak potaya bırakırsa bu turnikedir. Ama oyuncu bir anda topu tutup sıçrayarak atış yaparsa şut olur.

Yapılmış olan atışlardan çemberden geçenler sayı olarak değerlendirilir ve sayıyı yapan takımın hanesine yazılır. 3 sayı çizgisi ile pota arasındaki alandan yapılmış olan atışlar sayı olduğunda 2 sayı, 3 sayı çizgisine basılmayarak çizgi gerisinden yapılmış olan atışlarda ise 3 sayı takım hanesine yazılır.

 

Basketbolda Süre

Basketbol, her biri 10 dakikadan oluşan 4 periyottan oluşur. Her takım, her bir periyotta maksimum 4 faul yapabilir. 5. faulden başlayarak her faul için boyalı alanda bulunan serbest atış çizgisinden oyuncular 2 adet atış kullanır. Bu atışlar basket olduğunda, her atış için takım hanesine 1 puan yazılır. Ama hücum oyuncusu atış yaparken yapılmış olan faullerde, eğer oyuncu 3 sayılık atış yaparken faul yapılmışsa 3 atış, eğer oyuncu 2 sayılık atış yaparken faul yapılmışsa da 2 atış yapılmaktadır. Her oyuncunun 5 faul yapma hakkı vardır ve 5. faulünü yapan oyuncu diskalifiye olarak oyunda bir daha yer alamaz. Basketbolda oyuncu değiştirme sınırı bulunmamaktadır.

Oyun nihayetinde daha çok sayı atmış olan takım oyunu kazanmış olur. Puanlama sistemine göre yapılmış olan müsabakalarda galip takım 2 puan, mağlup takım da 1 puan alır. Basketbol müsabakaları berabere bitmez. Beraberlik durumunda 5 dakikalık uzatma periyotları oynanır.

Basketbolda oyuncuların savunma ve hücum esnasında rakibe yapmış oldukları kural dışı temaslar faul olarak adlandırılır. Basketbolda ek olarak sportmenlik dışı faul de bulunmaktadır. Sportmenlik dışı faul yapıldığı zaman eğer önce serbest atış kullanılmaktadır, daha sonrasında atış kullanan takım oyuna başlar.

 

Bir takım 24 saniye içinde hücumu sonlandırmalı ve bu zaman zarfında atış yaparak topun çembere temas etmesini sağlamalıdır. Top çembere temas ettikten sonra 24 saniye yenilenir. Takımlar benzer zamanda hücum ederken 8 saniye içinde topu rakip sahaya geçirmelidirler. Rakip sahaya geçirilen top, hücum eden takım tarafından tekrar kendi sahalarına geçirilemez, bu halde top rakip takıma geçmektedir. Oyuncular hem kendi, aynı zamanda rakip sahadaki boyalı alan içinde 3 saniyeden fazla duramazlar.

Basketbol bir salon sporudur ve temel basketbol kuralları salon basketboluna göre şekillenmiştir. Basketbol oynamak için her şeyden önce nizami bir basketbol sahasına ihtiyaç vardır. 28x15 metre ebatlarında, dikdörtgen biçiminde olan basketbol sahası, uzun kenarlarının tam ortasından ikiye bölünmüştür. Her kısımda kısa kenarın tam ortasında birer adet pota bulunmaktadır ve oyun esnasında top pota üstündeki çemberden geçirilmeye çalışılır. Potanın altından başlamak suretiyle, saha ortasına doğru ise boyalı alan bulunmaktadır. Pota merkezde kalacak biçimde boyalı alanın dışından çizilmiş olan yarım çember ise 3 sayı çizgisi olarak adlandırılır.

Basketbol oyunu her biri 5 insandan oluşan 2 takım ile oynanır. Ek olarak her takımda 7 adet yedek oyuncu bulunmaktadır. Basketbol oyunu her iki takımdan belirlenen birer kişinin ortasından, hakemin topu havaya atması ile başlar. Top havaya atıldıktan sonra bu oyuncular sıçrayarak topu kendi takım arkadaşlarına ulaştırmaya çalışırlar.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Basketbolun kuralları nelerdir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?