Montserrat'ta görülmesi gereken şehirler nelerdir?

Başkent Plymouth'un da lavlar altında kalmasına neden olan 1995'teki patlamasıyla ünlü aktif bir volkan olan Soufrière Hills Volkanı ...

 

Karayip Denizi'nde, Porto Riko'nun güneydoğusunda yer bulan Montserrat Birleşik Krallık'a ait denizaşırı bir ada ülkesidir. Ülkenin başkenti Plymouth'tur. Ülke Saint Anthony, Saint Georges ve Saint Peter's olmak üzere üç bölüme ayrılmıştır.

Başkent Plymouth'un da lavlar altında kalmasına neden olan 1995'teki patlamasıyla ünlü aktif bir volkan olan Soufrière Hills Volkanı görülmeye değer diğer bir noktadır. Volkanın yer aldığı bölüm halkın ziyaretine kapalıdır. Lakin Jack Boy Tepesi, Montserrat Volkanı Gözlemevi başta olmak üzere çok noktadan volkanı ve neden olduğu patlamanın etkilerini görmek mümkündür. 

Aktif volkanik bir ada olması ülkeyi turizm için elverişli bir noktaya taşımıştır. İklimi ve bulunmuş olduğu konum gereği çokca epidemik bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan ada, doğa turizmi açısından eşsiz öneme sahiptir. Bu neden ile, çok trekking (doğa yürüyüşü) güzergahı bulunmaktadır. Yaşanan patlamalar sonrası zarar gören ve taşınan Ulusal Müze tarih meraklıları için adanın tekrar inşasına dair güzel bilgi merkezi görevi görür.

Adanın tek beyaz kumlu plajı olan Rendezvous Bay şnorkel, dalış ve yüzme için popüler bir mekândır. Falezlerin yer aldığı plaja kara yoluyla ulaşım zorlu olduğundan ulaşımlar botların vasıtasıyla sağlanmaktadır 

Adanın eşsiz doğal güzelliklerinin görülebileceği etkileyici manzaraların olduğu yağmur ormanları yürüyüşleri turistlerin diğer bir odak noktasıdır. Blackwood Alien Patikası, okyanusu ve kuzeydeki köyleri görmek için harika bir fırsattır.

 

Ülkede bulunmuş olduğu konum itibarı ile tropik iklim görülmektedir. Günlük ve mevsimlik sıcaklık değişimlerine rastlanan Montserrat'ta kara sınırı bulunmaz. Ülkeye seyahat açısından en elverişli zaman kasırga dönemine denk gelmeyen Aralık ve Haziran ayları arasıdır. Türkiye vatandaşları için vize almak zorunludur ve vize başvuru prosesi Birleşik Krallık vizesine benzer. 

Ülke Soufrière Hills aktif volkanının etkisi altındadır. 1995 yılındaki patlama devamında başkent Plymouth'ta yerleşim mümkün olmamış ve bölüm sakinleri adanın kuzeyine veyahut Birleşik Krallık'a göç etmiştir. Aktif volkanlar sebebiyle ülkenin güneyi başta olmak üzere riskli bölgeler bulunmaktadır.

Karayip Denizi'nin keşfedilmemiş güzelliklerinin bulunabileceği Montserrat Adası görülmesi gerekli olan yerlerin başında gelir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Moldova'nın iklimi nasıldır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?