Balkan turu

Mostar köprüsü Bosna-Hersek'in Mostar şehrinde, Neretva Nehri üzerinde Mimar Sinan'ın öğrencisi olan Mimar Hayreddin tarafından 1566 ...

 

Uzun zamandır gitmek istediğiniz o tatil fırsatı ayağınıza geldi. Balkan Turu'na çıkacaksınız. Peki Balkan Turu esnasında rotanız nasıl olmalıdır, nereleri gezerseniz keyif alır ve tatilinizden mutlu dönersiniz?

Mostar ve Saraybosna

Mostar köprüsü Bosna-Hersek'in Mostar şehrinde, Neretva Nehri üzerinde Mimar Sinan'ın öğrencisi olan Mimar Hayreddin tarafından 1566 senesinde inşa edilmiştir.

Benzer zamanda Mostar'da Neretva nehrini ve eski çarşıyı gezmeli o enfes boşnak böreğinin tadına bakmalısınız.

Saraybosna'da ise Umut tüneli, Latin köprüsü, Gazi Hüsrev Bey camiisi, Katolik ve Ortodoks kilisesi ve Ferhadija caddesi görülecek yerler arasında ilk sıralardadır.

Belgrad

Kalemeydan parkını görmeli, Belgrad kalesini gezmelisiniz. Knez Mihailova caddesini, Victor anıtını, Taşmeydan’ı, Ada Ciganlija’yı, St. Mark Kilisesi’ni, Nikola Tesla Müzesi’ni, Saint Sava Kilisesi'ni, Zemun’u görmeli bu harika mimari ve tarih kokan yerleri arşivlemelisiniz. Balkan ezgileri eşliğinde güzel yemekler yiyerek tarihi ülkenin havasını içinize çekebilirsiniz.

Balkan seyahatinize çıkmadan önce rotanızı belirlemelisiniz.

Balkan turu önerileri 

Üsküp

Üsküp, senelerce Osmanlı yönetiminde kalmış ve halen çok Türk'ün yaşadığı Vardar Nehri'nin iki yakasında kurulu tarihi bir şehirdir. Bir bölümünde Arnavutlar ve Müslümanlar, diğer kısmında ise Ortodoks Hristiyanları yaşamaktadır.

 

Peki Üsküp'te nereleri gezmeli, neler yemeli?

Makedonya Meydanı’ndaki Büyük İskender Heykelini, Taş Köprü’yü ve Türk çarşısını ziyaret edebilirsiniz.

Popüler Rahibe Teresa’nın evini muhakkak görmeli, fotoğraf arşivinize katmalısınız. 

Üsküp kalesinden şehir manzarasını seyretmeden dönerseniz üzülebilirsiniz. 

Sabah kahvaltınızda simit ve poğaça tercih ederseniz hiç de pişman olmazsınız. Üsküp'ün o huzur veren havasında öğle yemeğinde ünlü köftelerini deneyebilirsiniz.

Vardar nehri etrafındaki parkları, botanik bahçesini gezebilirsiniz.

Bulgaristan

Batıda Sırbistan ve Makedonya, doğuda Karadeniz, kuzeyde Romanya, güneyde Yunanistan güneydoğuda Türkiye ile komşu olan Bulgaristan toplamda 28 şehire sahip Balkan ülkesidir. Geçmişi Osmanlı'ya dayanan Bulgaristan'da gezilecek yerler hayli fazladır.

Gezilecek yerleri listelemek gerekirse; Plovdiv, Sofya, Vitosha Dağı, Şumen, Smolyan, Svilengrad, Kırcaali Şehri, Sunny Beach, Pamporovo Kayak Merkezi ve Nessebar Yarımadası ve Antik Şehri'ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Sebze yemekleri ve lezzetli şarabını da denemeli bu nefis tatlardan kendinizi mahrum etmemelisiniz.

Balkan Turu'na çıkmadan önce rotanızı belirlemeli, gezilecek yerleri listelemelisiniz. Böylelikle kararsızlıkla vakit kaybı yaşamaz ve daha eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan İnterrail yapacaklar için öneriler adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?