Slovakya'ya nasıl gidilir?

 Türkiye'den Slovakya'ya gitmek isteyen kimseler için ilk akla gelen seçenek hava yolunu kullanmaktır. İstanbul'daki hava alanlarında...

 

Avrupa ülkelerinden biri olan Slovakya Orta Avrupa'nın ilgi çeken ülkelerinden birisidir. Polonya'nın güneyinde yer bulan ülke gerek tarihi gerek coğrafi güzellikleriyle turistlerin uğrak noktasıdır. Bu noktada gerek hava yolları, gerek ise kara yolları ulaşım için tercih edilebilmektedir 

Slovakya Seyahati İçin Önemli Notlar

Hava Yolu İle

 Türkiye'den Slovakya'ya gitmek isteyen kimseler için ilk akla gelen seçenek hava yolunu kullanmaktır. İstanbul'daki hava alanlarından bir çok hava yolu şirketinin Slovakya'ya seferleri vardır. Başkent Bratislava'da yer bulan hava alanına yolculuk takriben 2,5 saat sürer. Bilet fiyatları tercih edilen hava yolu firması, koltuk çeşidi, biletin alınma tarihi gibi kıstaslara göre değişiklik gösterebilir. Bratislava'ya yapılmış olan uçuşların sonrasında hava alanında pasaport ve vize kontrolü de yapılmaktadır. Bu noktada sağlıklı seyahat için Schengen vizesine ihtiyaç duyulur.

Kara Yolu İle

Ek olarak araba ile değil de tren ile ulaşım sağlanmak istenirse, İstanbul - Sofya - Belgrad - Budapeşte ve Bratislava hattı kullanılabilmektedir.

 Slovakya ülkesi konum olarak Orta Avrupa'da yer aldığı için Türkiye'nin kuzey batısında kalır. Kara yolu ulaşımında Edirne üstünden Kapıkule Sınır Kapısı geçilerek Bulgaristan istikameti kullanılmaktadır. Bu biçimde Bulgaristan toprakları da geride bırakılır ve şurada seçenek ikiye çıkar. Dileyen gezginler Romanya üstünden Macaristan ve hedef adres olan Slovakya'yı seçebilirlerken, isteyenler ise benzer yolda Romanya yerine Sırbistan topraklarını kullanabilirler. Sınır geçişlerinde yeşil pasaportlular için sorun çıkmazken bordo pasaport sahipleri ise Schengen vizeleri göstermek zorundadırlar.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Antarktika kıtasında ulaşım nasıldır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?