Tırnak iltihabı nedenleri

El tırnaklarının iltihaplanması ve yaraya dönüşmesi halk içerisinde 'dolama' diye bilinmektedir. Böyle bir problemin en büyük sebebi ...

 

Tırnaklar, parmaklarımızı kullanabilmemize yarayan vücudumuzun çok önemli parçalarındandır. Parmakuçlarımızı koruma görevi ve parmaklarımızı kolayca hareket ettirip onları kullanabilmemizi sağlarlar. Ayak parmaklarımızda da benzer koruyucu görevi üstlenen tırnaklar çabuk zarar görebilen bir yapıya sahiptir. En fazla kullandığımız organlarımızdan parmağımızın bir parçası oldukları için de günün her anı zarar görme ve iltihaplanma riskleri söz konusudur. Tırnak iltihaplarının oluşumuna sebebiyet veren bir çok etken vardır.

El Tırnaklarının Zarar Görmesi ve İltihaplanmasının Sebepleri

El tırnaklarının iltihaplanması ve yaraya dönüşmesi halk içerisinde 'dolama' diye bilinmektedir. Böyle bir problemin en büyük sebebi ellerin uzun zaman ıslak kalması ve parmak derisi ile tırnak arasında kalan duyarlı yapının yumuşayıp daha da narin bir hal almasıdır. Bu nedenden dolayı genelde ev hanımları bu sorundan şikayet ederler. Bir başka neden ise yine yanlış tırnak kesimidir. Tırnakların çok derinden kesilmemesi gerekmektedir. Tırnaklaklara alınan ağır darbeler de tırnağın çürümesinde ve zaman geçtikçe iltihaplanmasına neden olur. Bağışıklık sistemi çok gelişmiş olmayan insanların vitamin eksikliği dolaylı olarak da tırnakları da hassaslaşabilir ve zarar görmeleri kolaylaşabilir.

Ayak Tırnaklarının Zarar Görmesi ve İltihaplanmasının Sebepleri

 

İtihaplanmaların bir başka sebebi yanlış halde tırnak kesimidir. Tırnak makası ile tırnağı çok derinden kesmek deri ve tırnak arasındaki yapıya zarar vermektedir. Hayli duyarlı olan bu yapının zarar görmesi cidi iltihaplara sebebiyet verebilir.

Ayak tırnaklarının iltihaplanması bir çok kişinin ortak sorunlarından bir tanesidir. Gün boyu ağır vücutları taşıyan ayakların en duyarlı kısmında sorunlar oluşması tabii ki ki normal durumdur. Bilhassa günlerini devamlı ayakta çalışarak geçiren insanlar bu sorunla karşı karşıya kalmaktadırlar. Böyle bir problemin en büyük sebeplerinden birini yanlış ayakkabı tercihi oluşturur. Düz taban, ortopedik olmayan, ayak parmaklarını çok sıkan, ayağa küçük gelen, parmakları biri birine fazla sıkıştıran ve tırnak kısmında rahatsızlık veren ayakkbılar tırnak iltihabı oluşumunda büyük bir etkiye sahiptir. Benzer zamanda ayağın hava almasını engelleyen ayakabılar da bu problemlere davetiye çıkarmaktadır. 

Tırnaklarımızın zarar görmesi ve iltihaplanmasının nedenlerinin büyük bir çoğunluğunu dış etkenler oluşturur. Dikkatsizlik, bilinçsizlik ve tırnakları çok önemsememek, tırnaklar zarar gördükten çok can yakabilir ve uzun tedavileri gerektirebilir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Çuha çiçeği yağı nasıl kullanılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?