Domates reçeli nasıl yapılır?

Türkiye'de tüketimi ve üretimi yaygın olan bitkilerden domates vitamin ve mineral deposudur. Özel olarak içerisindeki likopen vesiles...

 

Türkiye'de tüketimi ve üretimi yaygın olan bitkilerden domates vitamin ve mineral deposudur. Özel olarak içerisindeki likopen vesilesiyle sağlığa oldukça yararlıdır. Yemeklerin ana maddesi arasında yer bulan domates değişik lezzetlerde de kullanılmaktadır. Bunlardan biri de domates reçelidir. Bir tatlı çeşidi olan reçel genel açıdan meyvelerin değişik metodlar ile şekerde kaynatılmasıyla yapılmaktadır. Domates reçeli bu genellemenin dışında bir tariftir. 

Hazırlanışı

Domates reçeli hazırlamaya öncelikle tencereye sıcak su koyarak başlanır. Domatesler dipten çapraz bir şekilde çizilerek kaynayan suya atılır. 5 dk bekletilince kaynar sudan çıkartılan domatesler soğutulmuş su ile şoklanır.

Şeker karamel olarak eritilir. Daha sonrasında içine 3.5 su bardağı sıcak su ilave edilip kaynatılır. Üstüne çubuk tarçın ve karanfil eklenmektedir. Şerbet kıvamı olana dek pişirilir. İstenen kıvam elde edildikten sonra karışıma domatesler eklenmektedir. Az ateşte domatesler şeffaflaşana kadar pişirilir. Bu işlem averaj yirmi dk sürer. Domatesler şeffaf bir kıvama gelince ise 1 çay kaşığı limon tuzu eklenmek suretiyle 7 dakika kaynatılır. Daha sonrasında ocağın altı kapatılır ve domates reçelinin kıvamı kontrol edilir. 

Şoklama işleminde sonra yapılması gerekli olan kabukların soyulmasıdır. Dometeslerin sıcak suya atılmadan önce dip kısımdan çizilmesi bu safhada kolaylık sağlamaktadır. Kabuklar o çizgiden geriye doğru pratik bir biçimde soyulur. Kabukları soyulan domateslerin kesici bıçak ucu ile hafifçe çekirdekleri boşaltılır.

 

Püf Noktalar

Reçel kavanoza sıcak haldeyken dökülür. Bunu yaparken tarçın ve karanfillerden ayıklanması gerekmektedir.

Domates reçelinin şekerlenmemesi için bir tutam tereyağ katılır. Aynı zamanda bunun sayesinde başta oluşan köpük önlenmiş olur. 

Malzemeler

1 çubuk tarçın

1 kg şeker

8 adet karanfil tanesi

500 gr sert ve ham domates

1 bardak su

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Ahududu reçeli nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?