Ales'e nasıl başvurulur?

Son 2 senede ÖSYM'nin uyguladığı bir sınava giriş yaptıysanız ek bir işleme gerek kalmadan ALES'e internet üstünden online başvuru ya...

 

ALES, yalnızca master programlarına girmek için gerekli olan bir sınav olarak biliniyor lakin hal gerçekte birazcık daha değişik. ALES, yalnızca temel üniversite sonrası eğitimin değil, çokca değişik akademik kariyerin ilk basamağını oluşturur.

ALES'e Kimler Başvurabilir? 

ALES'in geçerlilik süresi 3 yıldır.

Kendi imkanlarıyla yurtdışında master eğitimi görecek insanların ALES'e girmesine gerek yoktur çünkü bu sınav yalnızca Türkiye sınırları içinde geçerliliği olan bir sınavdır.

ALES, master programlarına yapılacak başvuru için düşünülüyorsa bir lisans programından mezun veya mezun olabilecek halde olanlar ile yurtdışında okumuş ve denklik belgesi olan kişiler başvurabilir.

Güzel Sanatlar Fakülteleri ve Konservatuarlar için ALES koşulu aranmaz. 

ALES puanının yüzde kaçlık bir dilimle öğrencinin girmek istediği programa girişini etkileyeceğine ilgili kurumun senatosu karar vermektedir. Ama bu dilim %50'den az olamaz.

Son 2 senede ÖSYM'nin uyguladığı bir sınava giriş yaptıysanız ek bir işleme gerek kalmadan ALES'e internet üstünden online başvuru yapabilirsiniz.

ALES Nedir?

ALES, tezli master programlarına başvurmak için muhakkak girilmesi gerekli olan bir sınavdır. Önceleri tezsiz master programları da ALES isterken, şimdi yalnızca tezli programlar için gerekir. Tezli master programlarına girişte ALES sonucu, diploma notu ve bazen mülakattan oluşan kriterler belirlenir ve başvuran öğrencinin notu oluşturulur. Bu notun oluşuturulmasında ALES puanı genellikle %50'lik bir ağırlığa sahiptir. Yani iyi bir ALES sonucu programa kabulde önemli bulunan bir avantajdır.

 

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme (ÖSYM) tarafından senede iki kez, sonbahar ve ilkbaharda yapılmaktadır. ALES sonbahar sınavı ve ALES ilkbahar sınavı olarak adlandırılır.

ALES, "akademik personel ve lisansüstü eğitimi giriş sınavı"dır. Tezli master programları, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve planlama kadrolarına atanabilmek ve doktora eğitimi için girilmesi gerekli olan bir sınavdır.

ALES'e Nasıl Başvurulur?

ALES'e başvurmak için 3 değişik yol vardır.

İnternetten Başvuru

Posta Yolu ile Başvuru 

Başvuru Merkezleri'nden Başvuru

Bir yola karar vermeden ÖSYM'nin resmi sitesinden ALES Başvuru Formu'nu ve Kılavuzu'nu indirip incelemeniz önerilir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Bitirme tezi nasıl yazılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?