Ales nerelerde kullanılır?

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına (ÖYP) başvurmak isteyen kişinin ALES'ten asgari 70 puan alması gerekir. Yurt dışında lisansüstü ö...

 

Açılımı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı olan ve Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılmış olan ALES lisans programından mezun olabilecek halde olan öğrencilerin, lisans programından mezun olmuş olanlar ile denklik belgesi almış olanların ve yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanların girme hakkına sahip olduğu bir sınavdır. Bu sınav yükseköğretim kurumlarında çok alımda kullanılır.

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına (ÖYP) başvurmak isteyen kişinin ALES'ten asgari 70 puan alması gerekir. Yurt dışında lisansüstü öğrenim görecek öğrencilerin burs için başvurdukları bazı kamu kurum ve kuruluşları bu öğrencilere burs vermek için ALES puanlarından faydalanmaktadır. Bazı üniversitelerde Pedagojik Formasyon Eğitimi almak isteyen öğrencilerde de ALES şartı aranmaktadır. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı bu alanlarda kullanılmakta olan önemli görülen bir sınavdır. ALES'e giren kişiler aldıkları puanlarla bu yerlere 3 sene içerisinde başvurabilirler. Bu 3 sene içerisinde puanlarını yükseltmek isteyen öğrenciler ALES'e tekrar girebilir ve azami puanı üstünden değerlendirilir. 

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı 2007 senesinden önce kullanılmış olduğu yerlerin sınırlı olmasından ötürü Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (LES) olarak yapılmıştır daha sonrasında ise kullanılmış olduğu yerler genişletilmiştir. ALES yükseköğretim kurumlarının lisansüstü programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde kullanılmaktadır. Adayların başvurdukları lisansüstü programın puan türünde ALES'ten minimum 55 puan almaları gerekmektedir. Doktora yapmak isteyenlerin ise minimum 70 puan almaları gerekir. Ama artık Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuarlara alınacak master öğrencilerinde ve doktora öğrencilerinde ALES şartı aranmamaktadır. Benzer zamanda tezsiz master için de ALES şartı kalkmıştır. ALES yurt dışında lisansüstü eğitim görmek isteyen adayların tercihinde de kullanılmaktadır. Yurt dışında kendi imkanlarıyla lisansüstü öğrenim görecek öğrencilerin ALES'e girme yükümlülüğü yoktur. Bunun yanı sıra üniversitelerde öğretim görevlisi alımları, okutman alımları, uzman alımları, araştırma görevlisi alımları, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı alımları ALES'in kullanılmış olduğu yerler arasındadır. Bu alımlar ALES'in, lisans mezuniyet notunun, yabancı dil sınavı puanının belli ağırlıklarda kullanılmasıyla elde edilen puan üstünden yapılmaktadır.

 
 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Japonca nasıl konuşulur? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?