Doktoraya kabul şartları nelerdir?

Akademik kariyer yapmak, hassaten eğitim alanındaki bireyler için, hayli zorlu bir süreçtir. Lisans eğitimini tamamlayan her birey al...

 

Lisans ve Yüksek Lisans’tan sonra gelen Doktora eğitimi, akademik kariyerin zirvesine tırmanmada önemli görülen bir basamaktır. Bütün diğer basamaklardan sonra gelen Doktora aşaması bireylere ‘doktor’ unvanını kazandıran aşamadır.

Akademik kariyer yapmak, hassaten eğitim alanındaki bireyler için, hayli zorlu bir süreçtir. Lisans eğitimini tamamlayan her birey alanına göre veyahut farklı alandan master yapabilir. Bu aşamadan sonra Doktora eğitimine devam etmek yine kişinin tercihine bağlıdır. Ama, üniversitede öğretim görevlisi, araştırma görevlisi veya okutman olarak çalışan kişilerin, hele ki master eğitimlerini tamamlamışlarsa, kariyerlerinde yükselmek için önlerindeki öncelikli engellerden biri Doktoradır. Lakin bir üniversitede Doktora eğitimine kabul edilmek için belli kriterler vardır.

Bütün bu aşamayı geçen bireyler ihtiyaç doğrultusunda üniversite tarafından ilan edilir. Doktora eğitim süresi minimum 4 yarıyılı kapsar. Bu sürenin ilk 2 yarıyılı ders aşamasıdır (bazı üniversitelerde daha çok olabilir). Ders aşamasından sonra minimum 2 yarıyıl olmak üzere ‘tez aşaması’ gelir. Doktora eğitimi, bireyi çalıştığı alanda uzman düzeyine getirmeyi hedefler. Bu eğitimi alan kişiler üniversitelerin kendi alanında açtığı Yardım eden Doçent kadrolarına başvuru yaparak kariyerlerinde ‘öğretim üyeliğine’ ilk adımı atmış olurlar.

 

Yabancı dil dışarısındaki kısımlardan başvuracak kimseler için YDS puanı genel olarak 55 istenmektedir. Bazı üniversiteler ise YDS yerine TOFEL veya IELTS gibi uluslar arası sınav puanlarıyla öğrenci alır iken yine bazı üniversiteler de bazı alanlarda yabancı dil puanı istememektedir. Dolaylı olarak Doktora başvurusu yapacağınız üniversitenin istediği koşulları bilmekte yarar var.

Doktora kriterlerinde, alan benzer olsa bile bazen üniversiteler arası farklılıklar göstermektedir. Mesela, bazı üniversiteler yabancı dil kısımları için YDS (eski adıyla KPDS veyahut ÜDS) sınavlarından asgari 80 alma koşulu koyarken bazıları bu barajı 90 olarak belirlemektedir.

Yabancı dil puanı dışında ALES (ki en belirleyici yüzdeye sahip) puanı da istenmektedir. Bu sınavlara ek olarak lisans ve master diplomanız ve transkript ilk başvuruda istenen belgeler arasındadır. İlk başvuru aşamasından sonra istenen evraklarınız belirlenen şartlara uyuyorsa bilim sınavı ayrıca buna ek olarak mülakat düzenlenir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Nasıl mühendis olunur? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?