Öğretim görevlisi olma şartları

Yükseköğretim kurumlarına başvuracak öğretim görevlisi adaylarının ilgili alanda asgari lisans mezunu olması gerekir....

 

Öğretim görevlisi  üniversitelerde ve bağlı birimlerinde, özel bilgi ve uzmanlık isteyen konularda ders vermek ve uygulama yaptırmakla yükümlü görevlendirilen kişilerdir.

1- 

Yükseköğretim kurumlarına başvuracak öğretim görevlisi adaylarının ilgili alanda asgari lisans mezunu olması gerekir.

3-

ÖSYM tarafından yapılmış olan ALES’ ten (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) alanında asgari 70 puan almış olmak gerekir.

2-

Lisans düzeyinde eğitim veren birimlere başvuracak öğretim görevlisi adaylarının alanında minimum 5 sene iş tecrübesi, önlisans düzeyinde eğitim veren birimlere başvuracak öğretim görevlisi adaylarının ise alanında asgari 2 sene iş tecrübesine sahip olmaları gerekir. Başvuracağı alanda asgari master mezunu olan öğretim görevlisi adaylarında iş tecrübesi şartı aranmaz.

4-

Yukarıdaki koşulları sağlayan kişiler öğretim görevlisi ilanlarına başvurabilirler.

Ön değerlendirme ve değerlendirme aşamalarındaki hesaplamalarda kullanılacak olan lisans mezuniyet notu 100'lük not sisteminde olmalıdır. 4'lük not sisteminde lisans mezuniyet notuna sahip adayların 100'lük not sistemine eşdeğerliği Yükseköğretim Kurulu kararıyla belirlenir.

Sınav jürisi değerlendirmesinde; Lisans düzeyinde eğitim veren birimlere yapılmış olan başvurularda ALES puanın %30’u, lisans mezuniyet notunun %30'u, yabancı dil puanının %10’u ve bilim sınavının %30’u; ön lisans düzeyinde eğitim veren birimlere yapılmış olan başvurularda ise ALES puanının %35’i, lisans mezuniyet notunun %30’u ve bilim sınavının %35’i dikkate alınır. Buna göre başvuru yapan öğretim görevlisi adaylarının puanları hesaplanarak sıralanır. Bu sıralamaya göre puanı en fazla olan ilan edilen kadro sayısı kadar aday açıktan atama yoluyla öğretim görevlisi kadrosuna atanırlar.

 

Yeni görevinizde başarılar :)

İlana çıkan alanların çoğunda gerekmemekle beraber bazı alanlarda yine ÖSYM tarafından yapılmış olan YDS’ den (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı) 50 puan yahut ÖSYM tarafından eşdeğerliği kabul edilen bir sınavdan muadili bir puan almış olmak gerekir.

Ön değerlendirmede başarılı olarak değerlendirmeye çağırılan öğretim görevlisi adayları başvurdukları alanda yazılı olarak bilim sınavına tabii tutulur. Bilim sınavında 60 puandan düşük alan adaylar değerlendirmede dikkate alınmaz.

Ön değerlendirmede Lisans düzeyinde eğitim veren birimlere yapılmış olan başvurularda ALES puanının %60’ı ve yabancı dil puanının %40’ı; ön lisans düzeyinde eğitim veren birimlere yapılmış olan başvurularda ise ALES puanının %70’i ve lisans mezuniyet notunun %30’u dikkate alınır. Buna göre başvuru yapan öğretim görevlisi adaylarının puanları hesaplanarak sıralanır. Bu sıralamaya göre ilan edilen kadro sayısının on katına kadar aday belirlenerek ilan edilir.

Başvurusunu yapan öğretim görevlisi adayları öncelikle ön değerlendirmeye tabii tutulur.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Üniversiteye hazırlıkta ders çalışma taktikleri adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?