Acur hangi vitaminleri içerir?

Taze olarak tüketilebildiği gibi turşu olarak da tercih edilebilmektedir. Ek olarak içi oyulup kurutulduktan sonra dolması da yapılab...

 

Kabakgiller ailesine ait olan acur sıcak bölümlerde yetişen salatalık türü bir bitki olarak bilinmektedir. Sıcak iklimi sevmesinden dolayı türkiyede en fazla Batı ve Güneydoğu Anadolu bölümünde yetişir.

Acurun Faydaları Nelerdir?

Baygınlık hallerinde koklandığı taktirde baygınlığa iyi gelir.

Sindirim sistemini düzenleyici etkisi vardır.

Harareti azaltır, susuzluğu giderir.

Mide öz suyu için yararlı değildir. Lakin bazı meyvelerle beraber tüketildiği taktirde bu problem ortadan kalkar. Zencefil, kuru üzüm, bal, hurma bu meyvelerden bazılarıdır.

Yaş hurma ile beraber tüketildiğinde kilo almaya yardımcı olmaktadır. Benzer zamanda vitamin eksikliğini giderir.

İçinde glikoz, %45 oranında katı yağ, fruktoz, sodyum, potasyum, lif , K, A ve C vitaminleri vardır.

İştah açıcıdır.

Köpek ısırması halinde bu bitkinin yaprakları ile yapılacak pansumanın faydası vardır.

Çekirdekleri dövülüp bal ile karıştırılmak suretiyle tüketilirse metabolizmayı hızlandırır, hazmı kolaylaştırır, idrar söktürür. Boşaltım sistemini harekete geçirir.

Vitamin eksikliği olanlar tüketmelidir.

Bal ile karıştırılıp tüketildiğinde sarılık hastalığına karşı etkili olduğu söylenebilir. Sürekli biçimde kullanılması şarttır.

Kanı temizleyici özelliği vardır.

Zindelik vermektedir.

Mesane ağrısına iyi gelir.

Taze olarak tüketilebildiği gibi turşu olarak da tercih edilebilmektedir. Ek olarak içi oyulup kurutulduktan sonra dolması da yapılabilmektedir. Turşunun içinde yer bulan tuz miktarının fazla olması vücutta ödem oluşumuna neden olabilmektedir. Bu yüzden bütün turşularda olduğu gibi acur turşusunu da çok fazla tüketmemek gerekmektedir. Yerken bolca su içilmesi önerilmektedir. Acur cacık yahut salatalarda da kullanılabilmektedir.

 

Dış kabuğunda boyuna çizgileri vardır. Yeşilimsi yahut sarımtırak renkli olanları mevcuttur. Tüylü bir yapısı vardır. Görüntü ve tat olarak salatalığa benzer. Tek senelik otsu ve sürünücü bir bitki olup toprağa tohum ekilmesiyle yetiştirilir. Çimlenmesi için gereken asgari sıcaklık 25-30°C’dir. Gelişmesi için gereken asgari sıcaklık ise 20-30°C’dir. Acur bitkisinin meyveleri bazen düz bazen silindirik bazen de yay gibi olabilir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Lahana ne işe yarar? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?