Yeşillikler nasıl temizlenir?

Yeşillikler nasıl temizlenir?...

 

Hem çiğ aynı zamanda pişirerek sofralarımızda sürekli tükettiğimiz vitamn deposu olan yeşilliklerin iyi temizlenmesi çok önemlidir. İyi temizlenmeyen yeşillikler sağlığımızı bozar, mide ve bağırsak sisteminde çokca hastalığa neden olur.

Yeşillikler nasıl temizlenir?

Yeşillikler iri yapraklı ise tek tek suyun altında yıkanmalı ondan sonra su dolu kapta bekletilmelidir. Toprakta yetiştikleri için içlerinde böcek olma ihtimali fazladır.

Yeşllikleri uzun zaman suda bekletmek vitamin kaybına neden olacağından fazla bekletmeden temizleme işlemlerini bitirmek gerekmektedir.

Son olarak temizlenen yeşilliklerin suyunu süzgeçte veyahut sebze kurutucu vasıtasıyla süzdürmek gerekmektedir. Islak kalması pek hızlı çürümesine neden olacağından kuru olarak saklanmalıdır.

Yeşillikleri temizlemeye genel açıdan en alt sap bölgelerinin uçlarını kesip atarak işe başlamak gerekmektedir. Bu kısımlar hem bozuk aynı zamanda köklerden ötürü çamurlu kısımlardır. Ek olarak sararmış yırtık kısımlar var ise onlar da kesilip atılır.

Sonrasında sirkeli sudan çıkarıp tekrar akan suyun altında yıkamak ve tekrar su dolu kabın içerisinde 5 dk bekletmek gerekmektedir.

Daha sonrasında akan suyun altında bir kez yıkayıp, soğutulmuş su dolu bir kabın içine konulur. Kabın içine bir nebze sirke ekleyip 5 dk kadar bekletmek bakterilerin ölmesine ve küçük böcek, kum, çamur gibi içinde olan birikintilerin dökülmesine yardımcı olmaktadır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Tekir balığı nasıl temizlenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?