Afganistan'a nasıl gidilir?

Orta Doğu ülkelerinden birisi olan Afganistan, türlü turistik yahut iş kaynaklı amaçlarla ziyaret edilen, özel olarak inşaat ve enerj...

 

Orta Doğu ülkelerinden birisi olan Afganistan, türlü turistik yahut iş kaynaklı amaçlarla ziyaret edilen, özel olarak inşaat ve enerji alanında çalışanların ilgisini çeken bir ülkedir. Ülkemizden de bu ülkeye gitmek isteyen kimseler kara ve hava yolu ile Afganistan'a ulaşım sağlayabilirler.

Afganistan'a Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Afganistan ve çevre topraklarında bazen yaşanan çatışma durumları bölgeyi güvensiz kılmaktadır. Buraya yapılmış olan ziyaretlerde can ve mal güvenliğine dikkatli olunması önerilmektedir.

Afganistan'a gitmeden önce vize alınması zorunludur. İnşaat ve enerji alanında çalışanlar bu vizeyi daha kolay alınır.

Hava Yolu: Türkiye'den Afganistan'a gitmek isteyen bireyler tarafından en fazla hava yolu tercih edilir. Bu uçuşları gerçekleştiren çok hava yolu şirketi olduğundan Türkiye'den Afganistan'a bu yolla kolay bir biçimde seyahat edilebilmektedir. Yaklaşık 5 saat süren uçuş ücret olarak firmaya ve alınan tarihe göre değişkenlik gösterebilir. Tek yönlü uçuş fiyatları averaj olarak 250 TL ile 1000 TL arasında değişir.

Kara Yolu: Türkiye'den Afganistan'a gidişte kullanılacak kara yolu zorlu ve masraflı olması ile birlikte riskli de olabilir. Coğrafi kaynaklı zorluklarla karşılaşılabileceği gibi bölümdeki genel çatışma ve savaş halinden kaynaklı güvensiz ortam dolaylı olarak da kara yolu gezileri tavsiye edilmez. Ama yine de Afganistan'a kara yolunu kullanarak geçiş yapan çok turist vardır. Orada izlenecek yol ise, en kısa ve en güvenli olan Türkiye-İran-Afganistan rotasıdır. İran sınırı üstünden İran topraklarına geçiş yapmak ve kuzey İran üstünden de batı Afganistan topraklarına varmak mümkündür. Her ne kadar Gürcistan sınırından çıkarak Rusya ve Türkmenistan toprakları üstünden Afganistan'a ulaşmak mümkün ise de bu yol fazla tercih edilmez. Kara yolu ile bireysel araçlar hasebiyle yol alınır veya İran'ın kuzeydoğu sınırından Afganistan'a giden toplu taşıma araçları kullanılabilmektedir. Fakat bu seferler çokça ve düzenli halde yapılmadığından yer bulmak zor olabilir.

 
 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Singapur'a nasıl gidilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?