Sırbistan'a nasıl gidilir?

Sırbistan'da deniz olmadığı için deniz yolu ile ulaşımdan söz edilemez. Bu ülkeye seyahat edecek olan yolcuların yukarıda belirtilmiş...

 

Türkiye'den Avrupa'ya seyahat eden insanların çok sık tercih ettiği ülkelerden birisi Sırbistan'dır. Sırbistan'a hem kara yolu ile aynı zamanda hava yolu ile ulaşılabilir. 

Kara yolu ile

Sırbistan'da deniz olmadığı için deniz yolu ile ulaşımdan söz edilemez. Bu ülkeye seyahat edecek olan yolcuların yukarıda belirtilmiş seçenekleri değerlendirmesi ve Sırp topraklarına ulaşması gayet kolay olur.

Türkiye'den Sırbistan'a kara yolu ile gitmek de hayli mümkündür. Sırbistan konum olarak kuzey batı sınırlarına çok uzak sayılmaz. Edirne üstünden Kapıkule Sınır Kapısı aracılığıyla Bulgaristan'a çıkış yapılmaktadır ve bu ülkenin başkenti Sofya'ya uğranarak kısa bir zaman sonra Sırbistan topraklarına giriş yapılmaktadır. Sırbistan'a direkt tren seferleri de vardır. O neden ile sadece araba ile değil, demir yolu ulaşımı ile de planlanan Sırbistan seyahatinin gerçekleştirilmesi mümkündür. Tren biletleri konusunda kişinin yaşı, güzergahı ve kompartman çeşidi belirleyicidir. Lakin yine de tren biletleri uçak biletlerine göre pahalı sayılmaz.

Hava yolu ile

Sırbistan, daha fazla tatil için yapılmış olan kültür gezilerinde durak noktası olma özelliğiyle bilinse de, Balkanlar ile Orta Avrupa arasında bir geçiş yolu niteliğini de taşır. Bu yüzden gerek güzergah belirlemelerinde, gerek iş veya değişik amaçlar ile bu ülkeye ziyaret mümkün olur. O anda en fazla kullanılan seyahat biçimi de hava yolu seyahatidir. İstanbul üstünden Sırbistan'ın başkenti Belgrad'a bir çok hava yolu firmasıyla gidilebilir. Bu uçuşlar genel açıdan takriben 2 saat sürmekle beraber, mevsim ve hava koşullarına göre bahsi geçen süre değişiklik gösterebilir. Genellikle 400 lira ile 1200 lira arasında değişiklik gösterebilen tek gidişlik biletler ise yine hava yolu şirketi, koltuk sınıfı, biletin alınma zamanı ve benzer etmenler ile şekillenir. Sırbistan sınırları içine Shengen vizesi ile dahil olunabilir. Yeşil pasaport sahiplerinin bir vize almasına gerek yoktur. Kalıcı olmak yahut 3 aydan fazla zaman geçirmek dışında hiçbir kısıt bu noktada etken değildir. Bahsi geçen haller geçerli ise vize uygulamaları gerekmektedir.

 
 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Afrika kıtasına nasıl gidilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?