Sırbistan'da görülmesi gereken şehirler nelerdir?

Sırbistan karasal iklimin etkisi altında olan bir ülkedir. Ülkede kış ayları hayli sert ve karlı geçmektedir. Ülkeye gidenler için en...

 

Başkenti Belgrad olan Sırbistan bir Balkan ülkesidir. Avrupa kıtasının güneydoğusunda yer bulan bir devlettir. Sırbistan'ın sınır komşuları Macaristan, Hırvatistan, Bosna- Hersek, Makedonya, Kosova, Romanya ve Bulgaristan'dır.

Sırbistan karasal iklimin etkisi altında olan bir ülkedir. Ülkede kış ayları hayli sert ve karlı geçmektedir. Ülkeye gidenler için en ideal dönem seyahat amacına göre değişir. Sırbistan'a kış turizmi için gidenler için Aralık ve Mart ayları önerilirken ülkeyi gezmek için en ideal dönem bahar ve yaz aylarıdır.

Novi Sad

Mayıs ve Eylül ayları arası yaşanan dönem Novi Sad seyahati için en ideal devredir. Kente Türkiye'den direkt uçuş yoktur. Bu sebeple ulaşım Belgrad'dan kara yolu bağlantısı ile sağlanmaktadır 

Kent Sırbistan'ın tek özerk bölümü olma özelliğine sahiptir. Novi Sad'ın kelime anlamı yeşil bahçedir. Şehir ülkenin en büyük yerleşim yerlerinden birisidir. Pertovaradin Kalesi, Sırp Galerisi ve Voyvodina Müzesi şehrin en fazla turist çeken yerleridir. 

Subotica

Subotica ülke genelinde hakim olan karasal iklimin tesiri altında olan bir kenttir. Kente ulaşım Belgrad üstünden kara yolu ile sağlanmaktadır.

Sırbistan'ın kuzeyinde yer bulan kent Maceristan sınırına hayli yakın bir konumdadır. Katolik merkezi olarak bilinen kentte gezilip görülebilecek çok miktarda kilise bulunmaktadır 

Sırbistan'ın Önemli Kentleri

 

Belgrad

Sırbistan'ın başkenti olan Belgrad benzer zamanda ülkenin en büyük kenti olma özelliğine sahiptir. Nüfus yoğunluğu bakımından gayet kalabalık olan kent Avrupa kıtasının en eski yerleşkelerinden birisidir. Bu özellik dolaylı olarak Belgrad'ta gezilip görülecek bir çok tarihi yer bulunmaktadır. Kalemegdan Kalesi, Aziz Sava Katadrali ve Taş Meydan bunların arasında en dikkat çekenleridir.

Türkiye'den Belgrad'a gitmek için ilk seçenek hava yolu seyahatidir. İstanbul üstünden Belgrad'a bir çok hava yolu firmasının direkt uçuş seferi bulunmaktadır. Bu uçuşlarda uçuş süresi takriben 2 saat sürer. Kente gitmek için kara yolu veya demir yolu da kullanılmaktadır. Sırbistan'a karadan Bulgaristan üstünden gidilir. Ülkeye direkt tren seferi seçeneği de mevcuttur. 

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan İsveç'te görülmesi gereken şehirler nelerdir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?