Ahşap parke bakımı nasıl yapılır?

Parkelerin bakımında kıllanılacak malzemeler çok önemlidir. Siilme işlemi için pamuklu ve kalın dokulu bir paspas tercih edilmelidir....

 

Ev ve ofiste ahşap parkeler zeminleri süslemektedirler. Ahşap parkelerin kullanımı kadar bakımı da çok önemlidir. Uzun ömürlü ve kolay kullanımlı olmaları için parke bakımını doğru biçimde yapmak gerekmektedir.

Parkelerin bakımında kıllanılacak malzemeler çok önemlidir. Siilme işlemi için pamuklu ve kalın dokulu bir paspas tercih edilmelidir. Kalın dokulu olmasının nedeni; paspasın sapının parkeye vereceği zararı en aza indirgemektir. Paspasın yıkandığı temizleme kabındaki su en sık değişmelidir. Aksi halde kirli suyla tüm parke silinirse kalıcı zararlara yol açabilir; bakteri oluşumunu tetikler. Temizlik malzemeleri arasında parke bakım suları imkanlar el verdiği sürece asitten arındırılmış ve doğal olmalıdır. İmkan varsa kimyevi maddelerden uzak durulmalıdır. Organik parke temizleyicilerini srtık kolyca çoğu temizlki reyonundan bulabileceğiniz gibi yüzde yüz doğal parke temizleyiciyi evinizde de kolaylıkla yapabilirsiniz. Bir kaç çorba kaşığı elma sirkesiyle bir adet limon suyunu sprey mekanizmalı bir şişenin içinde iyiceçalkalayınız. Oluşan karışımı minimum bir gece bekletiniz. Bu karışımı parkeyi sileceğiniz su içine aktararak veyahut direkt parkeye sprey vasıtasıyla yayarak silebilirsiniz. Bu karışım hiçbir şekild eparkeye zarar vermez ve sanıldığının tersine sirke kokusunu hissettirmez. Sirke kokusunun çıkmamasının nedeni; limon suyundaki maddelerin sirkenin kokusunu bastırarak benzer zamanda temizleyici etkisini ortaya çıkarmasıdır.

 

Parke bakımını evlerde hafta içinde bir; bürolarda ise 3 gün içerisinde bir yapmak gerekmektedir. Evlerde halılar parkeleri korur ve daha az yıpranmasını sağlayarak ofislere nazaran daha seyrek bakım gerektirir. Benzer zamanda evin içinde ayakkabı kullanılmadığı için ayakkabının parkeye vermiş olduğu zarar da görülmez. azami plastik terlikler ve mobilyalar parkeye zarar vermektedir. Mobilyalar çoğu zaman sabit olarak yer kapladıkları için zararları fazla göze batmaz. Terlikte ise yumuşak plastik madde tercih edilirse zarar minimuma indirilerek parke bakım süresi de uzamış olur. Bürolarda ise parke bakımlaır daha sık olmalıdır. Devamlı üstünde ayakkabı ile gezilmesi ve çok fazla sandalyenin bulunması; bütün bunlarla beraber halı veya koruyucu bir kaplama maddesi kullanılmaması parkeyi kısa bir zaman içerisinde yıpratır. Yıpranmanın önüne geçmek için ise 3 veyahut 4 gün içinde bir bakım yapmak gerekmektedir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Çalışma odası nasıl aydınlatılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?