Pikan cevizi ağacı nerede yetişir?

Pikan cevizi Türkiye'de güney ve batı sahillerde yetişebilir. Çünkü iklimsel olarak kışların kısa yazların uzun ve güneşli geçmesi ge...

 

Juglandaceae ailesine özgü bir bitki cinsi olan pikan cevizi ağacı cevize olan benzerliğinden ötürü bu isimle ifade edilir. Diğer ülkelerde pecon adı ile bilinir. Üretimi yaygın olarak yapılmadığı için diğer ceviz cinslerine göre daha pahalıdır. Uzun seneler boyunca yaşamını devam ettirebilen bir ağaç çeşididir.

Pikan cevizi ağacının yetişme koşulları 

Pikan cevizi Türkiye'de güney ve batı sahillerde yetişebilir. Çünkü iklimsel olarak kışların kısa yazların uzun ve güneşli geçmesi gerekmektedir. Akdeniz ve Ege Bölgeleri de bu hal için en ideal yerlerdir. Ek olarak, yetişebilmesi için sıcaklık değerlerinin -6 derecenin altına inmemesi gerekmektedir. En ideal yetişme sıcaklığı ise 25 - 30 derece arasıdır. 

Pikan cevizi yetiştirmek için toprak derinliği minimum 2 metre olmalıdır. Drenajı iyi, kumlu ve süzek toprak türlerinde daha kolay yetişir. Bunlara ek olarak, toprağın pH derecesinin nötr olması pikan cevizi ağacı yetiştiriciliği konusunda önemlidir. Gübreleme işlemleri ise hemen yapılmaz. Minimum 1 sene geçtikden sonra gübre atılması gerekmektedir. Gübre atıldıktan sonra toprağın iyi bir biçimde sulanması gerekmektedir.

Pikan cevizi ağacının ana vatanı Kuzey Amerika kıtasıdır. ABD ve Meksika başlıca pikan cevizi yetiştiriciliği yapan ülkelerdir. Bu yerleri sırası ile Avustralya, Arjantin ve Peru izler. Türkiye'deki yetiştiriciliğinin 50 - 60 senelik bir geçmişi vardır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Asker yeşili dekorasyonda nasıl kullanılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?