Laminasyon nedir?

Matbaa ve baskı sistemleri laminasyonun en çok kullanılmış olduğu sektörlerden biridir. İç veya dış mekan baskılarda, kartvizitlerde,...

 

Laminasyon, değişik yüzeylerin ve katmanların, ısı, basıç ve yapıştırıcılar ile bir araya getirilerek tek bir katman şekline getirilmesi işlemidir. Lamine ibaresi geçen bütün materyallerde laminasyon işlemi uygulanmaktadır. Tekstilden baskı sistemlerine kadar çok sektörde kullanılan laminasyon, değişik uygulama tekniklerini içermektedir. Laminasyon, sıcak, soğuk, panel gibi laminasyon makineleri kullanılarak, materyalin çeşidine göre basınç, ısı ya da yapıştırıcı kullanılarak yapılmaktadır.

Matbaa ve baskı sistemleri laminasyonun en çok kullanılmış olduğu sektörlerden biridir. İç veya dış mekan baskılarda, kartvizitlerde, fotoğraflarda, fotoblok uygulamalarında kısaca dış etkenlere karşı korunmak istenen tüm kağıt materyallerde kullanılmaktadır. Koruyucu özelliğinin yanında, parlak görünüm vererek renklerin daha canlı görünmesini sağlamaktadır. Laminasyon kaplama malzemesi olarak selefon kullanılırken, baskı tekniğine ve kullanılan mürekkebin yapısına göre sıcak veya soğuk soğuk laminasyon makineleri kullanılmaktadır. Soğuk laminasyonda, kendinden yapışma özelliği bulunan laminasyon filmi, kaplanacak yüzerin üstüne yerleştirilir ve merdaneden geçerek yüzeye yapıştırılır. Mürekkep püskürtmeli yazıcılardan alınan çıktılarda ve sıcak laminasyonun mümkün olmadığı baskı tekniklerinde kullanılmaktadır. Uygulanan işlem nihayetinde mat, yarı mat ve parlak sonuçlar elde edilir. 

 

Laminasyonun kullanım alanı yalnızca tekstille sınırlı değildir. Malzemelerin dayanıklılığını arttırmak, izolasyonunu sağlamak ve estetik bir görürüm katmak için mobilya alanında yoğun olarak kullanılmaktadır. Bilhassa ham mdf ve suntaların yüzeylerini kaplayan, high gloss kaplamalar laminasyon tekniği ile üretilir. Zemin kaplamalarında sıkça kullanılan laminant parkeler de 4 değişik tipte katmanın yapıştırılıp preslenmesiyle elde edilir.

Tekstilde kullanılan laminasyon işleminde; çift tarafı da yapıştırma özelliğine sahip yapıştırıcı fimlerazla kumaşların arasına konulur. Uygulanan basınç ve ısı ile kumaş tabakaları tek bir tabaka durumuna getirilir. Özel olarak dış giyim, ayakkabı, kemer ve envaiçeşit döşemelik kumaşların imalatında kullanılan laminasyon işlemi, değişik tipte ve dayanıklılıkta kumaşların üretilmesi için sıkça kullanılmaktadır. Katmanlar arasında kullanılan yapıştırıcılar su bazlı veyahut kauçuk bazlı olabilir. Bunun yanında alevli sünger kullanarak laminasyon yapılabilmektedir. Yanmaya karşı gayet dayanıklı materyal olan alevli sünger ısı kullanılarak erir ve uygulanan basınç ile katmanların biri birine yapışmasını sağlamaktadır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Su lekesi nasıl çıkar? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?