Kefir nelere iyi gelir?

Evde kefir elde etmek için kuru kefir mayasının süt içerisinde mayalanması ile elde ettiğiniz kefir tanelerini bir kavanozda 24 saat ...

 

Kefir A'dan Z'ye bütün hastalıklara iyi gelen bir şifa kaynağıdır. Evde kolaylıkla mayalayarak elde edebileceğiniz kefir muhakkak her gün tüketilmelidir. Hem yetişkinler hem çocuklar için saymakla bitiremeyeceğimiz derecede faydası bulunan şifa kaynağı kefirin nelere iyi geldiğini saymaya başlayalım;

Enerji vermektedir, stresi azaltmaya yardım eden olur. Kullanılan antibiyotikler sonrası iyi bakterilerin gelişimini sağlayarak kötü yan etkilerini en aza indirir.

Ek olarak solunum yolu, akciğer enfeksiyonları ve hassaten alerjilere karşı kuvvetli bir alternatif tedavi yöntemidir. Vücudumuzun direncini arttırma ve hücrelerin yenilenmesi konusundaki pozitif etkisi vesilesiyle kanser hastalıklarına karşı iyi gelir.

Migren ve romatizmal ağrılara iyi geldiği de gözlemlenmiştir.

Katkı maddesi bulundurmayan tümüyle doğal kefir antibiyotik etkisi göstermektedir aynı zamanda hiçbir yan etkiye sahip değildir.  

Barındırdığı kalsiyum hasebiyle diş ve kemik gelişime katkı sağlamaktadır.

Kötü kolesterolün düşürülmesine ve egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarının üstesinden gelmeye yardım eder.

Böbrek ve safra kesesi taşlarının, karaciğer hastalıklarının, mide, gastrit, ülser ve pankreas sorunlarının tedavisine yardımcıdır.

Damarların temizlenmesine ve kalbe iyi gelir.

Bakteri ve mikroorganizmalarla savaşmaya da yardım eden kefir bağışıklık sistemini güçlendirir.

 

Vücudumuzun fonksiyonlarını düzenler, sindirime, tansiyon ve kan şekerinin düzenlenmesine ve metabolizmanın çalışmasına yardım etmektedir. Bu vesileyle zayıflamaya yardımcıdır, diyetlerde kullanılabilmektedir. Diyetlerde kullanılmasının doğru olacağını kanıtlayan diğer bir faydası önemli görülen bir prebiyotik olmasıdır. Bağırsak çalışmasını ve sindirimin hızlanmasını sağlamaktadır.

Evde kefir elde etmek için kuru kefir mayasının süt içerisinde mayalanması ile elde ettiğiniz kefir tanelerini bir kavanozda 24 saat bekletin mayalanan ve çoğalan kefir tanelerinden istediğiniz kadarını kavanozda bırakın geri kalanını ise daha sonrasında kullanmak üzere alın. İstediğiniz tipte 1 litreye yakın sütü (yağlı veyahut yağsız olması fark etmez) kefir tanelerinin üstüne ekleyin, süt ve kefir taneleri miktarını kullandığınız kavanoz ve elde etmek istediğiniz kefir oranına göre ayarlayın. Üstüne süt eklenmiş kefir tanelerini 1 gün süre ile karanlık ortamda bekletin ve kıvamını almasını sağlayın. Sonra kefir tanelerini süzerek tüketime hazır kefirinizi 1 gün içerisinde tüketin. Saklamak istiyor iseniz, hava almaz kavanoz içerisinde buzdolabı içerisinde uzun zaman saklayabilirsiniz. Kefirin onlarca faydasından siz ve sevdikleriniz evde bu biçimde kefirinizi hazırlayarak yararlanın.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Meyve suyu lekesi halıdan nasıl çıkar? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?