Ortopedik yatak nasıl seçilir?

Lateks yataklar, kauçuk ağacının işlenmesiyle oluşturulmuştur. Görünümüne ve yapısına bakılarak o yatağın lateks yatak olduğu çok rah...

 

İnsanlar, günlerinin takriben 1/3'ünü uyuyarak geçirirler. O yüzden uyku insan hayatında önemli bulunan bir yere sahiptir. Uykunun çok önemli aracı olan yataklar da, dikkatli seçilmediği halde çokca hastalığı yanında getirir.

Lateks yataklar, kauçuk ağacının işlenmesiyle oluşturulmuştur. Görünümüne ve yapısına bakılarak o yatağın lateks yatak olduğu çok rahat anlaşılabilir. Vücudumuzun her noktasına etki edip sinirleri uyarırken uyku kalitesini arttırmaktadır ve şikayetleri en aza indirger.

Visko yataklar daha fazla medikal tedavilerde kullanılan yatak türü olup herkes tarafından tercih edilebilmektedir. Medikal tedavilerde kullanılmasının bir avantajı da yatakları üreten firmaların daha ayrıcalıklı davranmalarıdır. Rahat ve stressiz bir uyku geçirilmesini sağlamaktadır.

Yatağın sertliği de önemli görülen bir etmendir lakin kimseden kişiye değişir. Bu neden ile yatağın üstüne yatılarak almadan önce karar verilmesi gerekmektedir.

Yanlış yatak seçiminin neden olduğu bel ağrıları, boyun ağrıları, omurga sisteminde bozukluk gibi rahatsızlıklardan kurtulmanın en etkili yolu ortopedik yataklardır.

Ortopedik yatak tercihinde şahısların vücüdunu tanıyarak bir seçim yapmaları gerekir. Ek olarak yatağın büyüklüğü de çok önemlidir. Büyük olan yataklar uyku kalitesini artırırlar.

Uyku kalitesini düşüren çok önemli etmen yatağın eski olmasıdır. Eski ve çukurlaşmış bir yatakta geçirilen bir uyku, yorgunluğa ve halsizliğe neden olur. Ek olarak bir zaman sonra ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.

 

Bütün bu şartlar göz önüne alındığı zaman ortopedik yataklar vücudumuza en iyi desteği sağlayan yatak çeşitleridir. Bütün gün ayakta olan yahut bütün gün oturmak suretiyle çalışan kimseler için iyi bir çözümdür. Boyun bölgesini korur ve bel bölümünde oluşacak hasarların önüne geçilmesine yardım eder.

Ortopedik yataklar visko ve lateks olarak ikiye ayrılırlar.

Şilte tercihi de yatak tercihinde gayet önemli bir yere sahiptir. Giydirme ray sistemli olanların tercih edilmesi, yataktaki hareketin fark edilmesini önlemektedir ve deliksiz bir uyku geçirilmesine yardım eder. Şiltenin, alacak kişinin vücut tipine göre seçilmesi daha uygun olur. Vücüdu en fazla saran şilteye sahip olmak gerektiğinden, kilolu kişilerin daha sert ve zayıf insanların daha yumuşak şilte seçmeleri önerilmektedir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Açık raf üniteleri nasıl kullanılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?