Kaya tırmanışı nasıl yapılır?

Kaya tırmanışı adından da anlaşılacağı gibi aletli yahut aletsiz olarak bir kayaya tırmanmaktan meydana gelen spordur. Bu sporu doğal...

 

Kaya tırmanışı tarihi pek de net olarak bilinmeyen spor dallarından biridir. Geçmişinin insan tarihiyle benzer olduğu yönünde varsayımlar olsa da hassaten son 100 senede adından sıkça söz ettiren ve son 20 senede popülerliği en üst seviyeye çıkmış olan spor dallarından bir tanesidir. Peki bu spor nasıl yapılmaktadır, gerek duyulan ekipmanlar nelerdir ve nasıl öğrenilebilir?

Kaya Tırmanışı Şekilleri 

Free-Solo: İp yahut başka hiçbir yapay alet kullanılmaz. En tehlikeli olan tırmanma şeklidir. Yapılacak en küçük hata ölümle sonuçlanabilir.

Aid Climbing: Tırmanışta bir aletin kullanılması halinde tırmanışın aid climbing veyahut yapay tırmanış olarak adlandırılması halidir.

Free Climbing: Tırmanmak için yapay hiçbir şeyden yardım alınmadan yapılmış olan tımanışdır. Kullanılan ip yalnızca emniyet amacıyladır. Tırmanmaya yardım eden olmaz.

Trad Climbing: Lider tırmanışçının ekipmanları yerleştirdiği, takipçi tırmanışçının ise topladığı bir tırmanış şeklidir. Oranla tehlikeli ve kazalara açık olan bir çeşididir.

Bouldering: Yalnızca tırmanış ayakkabısı ve toz torbası kullanılmaktadır. Bilhassa antrenman amaçlı yapılan tırmanıştır. Eski ve yeni tırmanışçıların en fazla başvurduğu antrenman tekniğidir.

Sport Climbing: Tırmanma ekipmanlarının daha önceleri rotaya yerleştirildiği bir tırmanma şeklidir. Lider tırmanışçı aletleri yerleştirmek zorunda kalmadığından yalnızca tırmanmaya odaklanır.

 

Top-Rope: Tepe noktasından sarkıtılan ipe tırmanışçının bağlanması ile başlayan tırmanmadır. İpin diğer ucu ise emniyet alan kişidedir. En güvenli tırmanış yöntemidir.

Kaya Tırmanışı Nedir?

Kaya tırmanışı adından da anlaşılacağı gibi aletli yahut aletsiz olarak bir kayaya tırmanmaktan meydana gelen spordur. Bu sporu doğal kayalar üstünde yapabileceğiniz gibi son dönemlerde yapay zeminler üstünde de yapılabilmektedir.

Kaya Tırmanışında Gerekli Malzemeler

Takozlar: Sikkelerle neredeyse benzer işlevi görürler. Farkları çakılırken çekiç yardımı gerektirmezler.

Kask: Her çeşit tırmanışta emniyet gerekçesiyle kullanılması gerekli olan bir ekipmandır. Ek olarak dizlik ve dirseklik de kullanılmalıdır.

Tırmanış Ayakkabısı: Kaya tırmanışı özel ayakkabıların kullanımını gerektirir. Bunlar bazen yumuşak ve hafif, bazense sert ve ağır olabilir. Tırmanış yapılacak alanın özelliğine göre farklılıklar göstermektedir.

İpler: Tırmanışta kullanılan ipler ana ipler ve yardım eden ipler olarak ikiye ayrılır. Ana ipler esnektir, yardım eden ipler ise esneme özelliğine sahip değildirler.

Sikke: Kayalara tırmanılırken oyuklara yerleştirilen materyallere verilen isimdir. Yumuşak ve sert olmak üzere ikiye ayrılır. Yumuşak olanlar oyuğun şeklini alır iken, sert olanlarda bu işlev yoktur ve derine saplanır.

Kaya Tırmanışında Derecelendirme

Kaya tırmanışta dağlar A1’den A5’e kadar sıralandırılır. Bu sıralandırmada sayı büyüdükçe zorluk seviyesi de artar. Zorluk seviyesinin artması aletlerin düşme şokunu atlatabilme olasılığını da azaltır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Yaşlı bakımı nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?