Nasıl judocu olunur?

Bu konular dikkate alınınca judocu olma yolunda ilk adım atılmış olur. Bundan sonra pes etmeden, devamlı öğrenmeye açık bir biçimde d...

 

Japonların milli sporu olan judo, başlangıçta jiu jitsu denen dövüş sanatından doğmuştur. Genelde tutmalara, fırlatmalara dayanır. Sözlük anlamında ise silahsız olarak mücadele edilmesi vardır. Bugünümüze kadar bilhassa Uzakdoğu'da yaygınlaşan ve bütün dünyada takip edilmeye başlanan bir spor olmuştur. Türkiye'de de judo gelişimini sürdürür. Türkiye Judo Fedarasyonu kurularak bu spora gösterilen ilgi ortaya konulmuştur. 

Bu konular dikkate alınınca judocu olma yolunda ilk adım atılmış olur. Bundan sonra pes etmeden, devamlı öğrenmeye açık bir biçimde devamlı çalışılması gerekmektedir. Judo sporu Türkiye Judo Fedarasyonu'na bağlı çok spor kulüplerde yapılmaktadır. Ek olarak milli takım kategorileri de mevcuttur. Buralara girerek judocu olunabilir. Judo öğrenmeye başlama sürecinde kuşaklar biçiminde dereceler belirlenir. Profesyonelleşmeye başladıkça bir kuşak alınır. Bu kuşakların alınmasıyla beraber iyi bir judocu olunmaya başlanacaktır. 

Judo sporu için kişide oldukça değişik yeteneklerin olması gerekmez. Sporu yapmaya engel bir sağlık engelinin olmaması yeterlidir. Ama bir sporcuda olması gerekecek kadar kondisyon, fizik ve güçlülüğün sağlanması gerekmektedir. Fiziki güce dayanan bir spor olduğundan dolayı kişinin güçlü yapıya sahip olması başarısını artıracaktır. Fakat yalnızca güç bu spor için bir anlam ifade etmeyeceği için de teknik olarak kendini geliştirmesi gerekmektedir. Daha güçsüz olan bir sporcu teknik olarak etkili hareket yaptığında karşısındaki güçlü kişi savunma tekniği olarak zayıfsa daha başarılı olabilecektir 

 

Judo sporu gelişmenin pek önemli olduğu bir spor dalı olduğundan ötürü küçük yaşlardan başlanması tavsiye edilir. Çünkü vücut gelişimini judo sporuna orantılı olarak sağlanması bu spor için yararlı olabilecektir. Bundan hariç kesinlikle bir spor kulübüne girilmelidir. Böylelikle judo sporu için gereken antremanlar uzmanlar tarafından yaptırılacaktır. Bu kulüpler hasebiyle milli takım seçmeleri ve uluslarası müsabakalara çıkılarak judocu olma imkanı doğacaktır. 

Judo öğrenmeyi isteyenler muhakkak bu konuda profesyonel kimselerden yardım almalıdır. Dövüş sporu olduğundan dolayı, sporun teknikleri ve savunması tam anlamıyla öğrenilmezse bu spor zevkli olmaktan çıkacaktır. O nedenden dolayı çalışma disiplini sağlanacak iyi bir eğitim alınması gerekmektedir ve bu sporun bütün incelikleri öğrenilmelidir. 

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Aikido sporunun kuralları nelerdir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?